پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech 2

معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی فسا

هپاتیتهای ویروسی :

هپاتیتهای ویروسی یکی از مهم ترین معضلات بهداشتی است و در بین آنها هپاتیتهای منتقله از راه خون از جمله بیماریهایی هستند که سهم قابل توجهی از مرگ و میر، ناتوانی، بار اقتصادی، اجتماعی . روانی را به خود اختصاص داده و موارد مزمن این بیماری ها در حال حاضر مشکلات و تبعات بسیاری را بر جامعه تحمیل نموده است.

ویروس هپاتیت B که برای اولین بار در سال 1965 در دنیا گزارش گردید، یکی از مهم ترین این عوامل است.

انجام واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B توانسته است بروز این بیماری را در دنیا کاهش داده و الگوی اپیدمیولوژیک آن را تغییر دهد. اما هنوز هم در مناطقی از دنیا این بیماری هیپراندمیک بوده و کنترل ان سهم زیادی از سرانه سلامت کشورها را به خود اختصاص می دهد.

در کشور ما نیز انجام واکسیناسیون هپاتیت B یکی از موثرترین اقدامات انجام شده در کنترل این بیماری و کاهش بروز ان محسوب می گردد و این کشور را در وضعیت گذر از شیوع متوسط به کم قرار داده است.

رویکرد پیشگیرانه و کاهش خطر، بر مبنای داده های همه گیر شناختی که نشان دهنده چگونگی ایجاد، گسترش و انتقال بیماری بصورت نهفته یا آشکار در گروههای مختلف جمعیت است، مهمترین راهکار کنترل این بیماری است که نیازمند وجود ساختاری منسجم و سیستمی نظام مند، پویا و رو به رشد است.

برنامه ریزی به منظور شناسایی ناقلین هپاتیت، انجام مراقبتهای بهداشتی لازم جهت ممانعت از ابتلای دیگران، انجام آزمایش از نظر آلودگی به هپاتیت B در مادران باردار و اقدام به موقع در پیشگیری از آلودگی نوزاد مادر آلوده، موارد تماس با سوزن آلوده و ..... از مواردی است که می تواند در کنار افزایش سطح آگاهی و تغییر نگرش و رفتارهای ناصحیح به مهار این بیماری در کشور منجر گردد.

هپاتیت یک بیماری شایع است که به علت التهاب کبد ایجاد می شود. هپاتیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می گردد و در اثر انواع ویروس ها، داروها، الکل و جایگزینی بافت چربی و .... در کبد ایجاد می شود.

هپاتیتهای ویروسی که جزء علل مهم درگیری کبد می باشند در اثر آلودگی با ویروس های هپاتیت A ، B ، C ، D ، E ، G و همچنین ویروس های EBV ، CMV ، سرخک، سرخجه و ..... ایجاد می شوند.

یکی از عوامل مهم هپاتیتهای ویروسی، هپاتیت B می باشد. اهمیت هپاتیت B شیوع زیاد این بیماری و همچنین عوارض مهم کبدی و خارج کبدی است. در حال حاضر سه چهارم مردم دنیا در نواحی با شیوع بالای آلودگی هپاتیت B زندگی می کنند و حدود یک میلیون نفر در سال به علت عوارض حاد عفونت هپاتیت B و همچنین عوارض مزمن نظیر سیروز و H.C.C فوت می کنند.

هپاتیت B :

عفونت هپاتیت B یک مشکل مهم بهداشتی در سراسر دنیا است. سیر بیماری از یک عفونت حاد تا یک بیماری مزمن متفاوت می باشد. معمولا موارد حاد عفونت با هپاتیت B ، سیر خود محدود شونده دارند. 1 تا 2% از موارد حاد منجر به هپاتیت برق آسا (فولمینانت) می گردد که در 50 – 30 درصد موارد منجر به مرگ بیمار می گردد.

نوع مزمن هپاتیت Bنیز از یک عفونت بدون علامت تا هپاتیت مزمن علامت دار، سیروز و سرطان هپاتوسلولر متغیر می باشد. عفونت حاد و مزمن هپاتیت Bمنجر به مرگ و میر 500000 تا 1200000 در سال می شود.