پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech 2

آرشیو دانستنی سلامت

نکاتی در مورد لنزهای زیبایی

لنزهای تماسی امروزه خیلی زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند و البته انواع مختلفی دارند. برخی لنزها صرفاً برای زیبایی استفاده می‌شوند و برخی دیگر برای مقاصد درمانی به کار می روند. آن چه که بیشتر افراد می شناسند لنزهایی است که برای زیبایی یا تغییر رنگ چشم به کار می روند.

یکی از مسائل حاشیه‌ای در مورد لنزهای زیبایی، تبلیغات زیادی است که در مورد آنها و خواص‌شان انجام می شود. بر همین اساس عامه مردم هم لنزها را یک وسیله زیبایی و آرایشی تلقی میکنند اما نکته مهمی که معمولاً مورد غفلت واقع می‌شود این است که لنزهای زیبایی نیز همانند لنزهای طبی از ویژگی‌ها و حساسیت‌های بالایی برخوردارند و ضروری است با دقت و توسط پزشک تجویز شوند.

لنز زیبایی همچنین مانند مسواک یک وسیله کاملاً شخصی است و هیچ‌گاه هیچ کسی نباید از لنز افراد دیگر استفاده کند، اتفاقی که متأسفانه امروزه در آرایشگاه‌ها رواج دارد. از این جهت می‌گوییم لنز تماسی وسیله‌ای شخصی است که احتمال انتقال انواع میکروب‌ها توسط آن وجود دارد و اگر چشمی به وسیله لنز آلوده شود ممکن است این مشکل تا ایجاد زخم‌های جدی روی قرنیه هم پیش رود. پس نتیجه می‌گیریم لنز وسیله آرایشی نیست بلکه یک وسیله بهداشتی است.


نکته دیگر این که اگر فردی احساس کرد لنز زیبایی چشمش را تحریک می‌کند نباید اصرار به ادامه استفاده از لنز داشته باشد و باید بلافاصله لنز را با دقت از چشم خارج کند. البته میزان تحمل چشم افراد متفاوت است؛ برخی اشخاص گاهی تا 7 یا 8 ساعت به راحتی می‌توانند لنز را در چشم شان نگه دارند و برخی زمان کمتری لنز را تحمل می‌کنند.


لنزهای زیبایی به دلیل لایه رنگی که به آنها افزوده می‌شود، ضریب نفوذ پذیری اکسیژن کمتری دارند؛ بنابراین چشم انسان این دسته از لنزها را کمتر تحمل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید برندهای مختلفی در بازار موجود است و گاهی برخی مارک‌های تجاری تبلیغات بیشتری دارند. شما باید همیشه در نظر داشته باشیم که هر کدام از این لنزها با انواع دیگر تفاوت‌هایی دارد. یکی از جنبه‌های تفاوت، زیبایی است که در بعضی موارد ظاهر طبیعی یا غیر طبیعی ایجاد می‌کند؛ پس انتخاب رنگ لنز تا حد زیادی به سلیقه فرد مصرف کننده وابسته است.


آن‌چه برای چشم پزشکان اهمیت دارد، ماده سازنده لنز است به این معنی که هرقدر نفوذ پذیری اکسیژن آنها بالاتر باشد، ریسک عفونت و مشکلات دیگر کم‌تر می‌شود. کوتینگ (لایه‌های رنگی افزوده) لنزها نیز در کارخانه‌های مختلف، متفاوت است و کیفیت آنها با هم فرق می‌کند. البته از نظر یک فرد غیر متخصص، دو لنز متفاوت شاید ظاهر یکسان و برابری داشته باشند؛ به همین دلیل تشخیص کیفیت و مرغوبیت لنز برای افراد عادی امکان پذیر نیست در نتیجه ضروری است نوع لنز و تجویز آن توسط متخصص انجام شود.