پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

انواع تقلب در مواد غذايي را به لحاظ ميزان خطر به چند دسته تقسيم مي نمايند :

1 - تقلب کم خطر :مانند افزودن نشاسته به ماست به منظور قوام بيشتر آن

2 - تقلب خطرناک :مانند استفاده از يک رنگ سبز صنعتی برای زيبا ساختن محصولی مانند ترشیجات

به لحاظ ماهيت تقلب دسته بندي ديگري نیز وجود دارد :

1 - فروش يک ماده غذايي به جای ماده غذايي ديگر
2 - مخلوط کردن يک ماده غذايي با مواد غذايي مشابه ارزان قيمت مثل اضافه کردن روغن نباتی جامد به کره

3 - عدم رعايت استاندارد يا فرمول ثبت شده در مواردي که تعيين فرمول و رعايت استاندارد الزامی است مانند کم بودن درصد چربی شيرهای استريليزه و هموژنيزه نسبت به ميزانی که در فرمول ترکيبات آنها ثبت گردیده است

4 فروش و عرضه ماده غذايي فاسدياعرضه ماده غذايي تاريخ گذشته

5 - استفاده از رنگ ها و اسانس ها و ساير مواد افزودنی غير مجاز مانند استفاده از رنگهای صنعتی برای خوش رنگ کردن شيريني جات

6 - كم و زياد کردن ترکيبات يک ماده غذايي : گرفتن چربی شير يا اضافه کردن آب به آن


تقلب در زعفران :

قيمت بالاي زعفران موجب شده که اين ماده در معرض تقلب هاي زيادي قرار گيرد. زعفران از پرچم گل هاي گياه آن تهيه مي شود که معمولاً رنگ گرده هاي آن زرد، قرمز ارغواني و قرمز نارنجي است که به سادگي از پرچم جدا مي شود و اين ويژگي کمتر در ساير گياهان مشاهده مي گردد.

براي تقلب در زعفران از پرچم گياه گل رنگ و گياهان مشابه استفاده مي کنند و آن را با زعفران مخلوط مي نمايند و عده اي ديگر از ريشک هاي اطراف ذرت استفاده کرده و آن را با رنگ هاي مصنوعي به رنگ زعفران در مي آورند.

راه شناسايي زعفران تقلبی :

روش اول : ریشک ذرت مستقيم ولی پرچم زعفران انحنا دارد .

روش دوم : تکه‌های زعفران را روی شعله گاز بوتان قرار داده در اين حالت زعفران خالص به رنگ بنفش يا نارنجی در می‌آيد که به پتاسيم آن مربوط می‌شود. اما در مورد زعفران تقلبی رنگ زرد ايجاد می‌شود .

روش سوم : اگر تارهاي زعفران را بين كاغذ كاهي ( كاغذ روزنامه) بگذاريم و كمي فشار دهيم نبايد لكّه چربي باقي بگذارد. اگر چنين باشد به احتمال قوي آن زعفران تقلّبي است.

نحوه نگهداري زعفران : زعفران بویژه بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه‌ای نگهداری شود.زیرا با توجه به این که اسانس (مواد معطر ) زعفران قابل تبخیر شدن است در صورت نگه داری نامناسب، به مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزهٔ آن کاسته می‌‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌‌رود.


يك توصيه بهداشتي :  در زمان خريد زعفران به نوع بسته بندي و مشخصات درج شده بر روي بسته ها از جمله داشتن شماره پروانه ساخت و بهره برداري از وزارت بهداشت و درمان ، تاريخ توليد و انقضاء و آدرس كارخانه توليد كننده توجه نماييد.

گردآورنده : خانم ویدا لیمویی، مسئول آموزش سلامت معاونت بهداشت