پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

مهندس حجت اله ستوده کارشناس مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت گفت: واکسن فلج اطفال تزریقی از نیمه دوم شهریور، به برنامه ایمن سازی کودکان اضافه شده است و استفاده از هر دو نوع واکسن تزریقی و خوراکی فلج اطفال می تواند سبب سرعت بخشیدن به تلاش ها برای ریشه کن شدن این بیماری شود.

در برنامه جدید واکسیناسیون همگانی بنا به توصیه  سازمان بهداشت جهانی در راستای برنامه ریشه کنی فلج اطفال، از واکسن فلج اطفال خواراکی تیپ یک و سه و همچنین یک دوز تکمیلی واکسن فلج اطفال تزریقی استفاده می شود.

 مهندس ستوده تاکید کرد : واكسن تزريقي فلج اطفال ،جايگزين واكسن خوراكي نيست بلكه به آن اضافه شده است.

فلج اطفال ( poliomyelitis)، نوعی بیماری حاد ویروسی می باشد که دستگاه گوارش و در بعضی مواقع دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می کند.این بیماری ناشی از عفونت با ویروس پولیو(poliovirus) می باشد.
این ویروس یا از طریق تماس مستقیم فرد به فرد و یا از طریق تماس با خلط آلوده دهان یا بینی بیمار و یا از طریق تماس با مدفوع آلوده منتقل می شود.
این ویروس از طریق دهان یا بینی وارد بدن می شود و در حلق و مجرای گوارشی تکثیر می شود و از طریق خون و مایع لنف در تمام بدن پخش می شود.
از زمان ورود ویروس به بدن تا بروز علائم بیماری، 5 تا 35 روز و به طور میانگین 7 تا 14 روز طول می کشد.این ویروس می تواند باعث فلج یا حتی مرگ فرد مبتلا شود. مبارزه با این بیماری یکی از بزرگترین موفقیت های بهداشتی انسان به شمار می رود.