پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

دیابت

بیماری دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته را در بدن به انرژی تبدیل می نماید. تا کنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری موثر می باشد .طي سالهاي اخير افزايش شيوع بيماري ديابت در جهان ، اين بيماری را به بزرگترين اپيدمي تاريخ تبديل كرده است . تعداد مبتلايان به ديابت در سال 2014تقريباً  برابر 400 ميليون نفردر جهان بوده است . اين تعداد تا سال 2035 به 592 ميليون نفر خواهد رسيد در حالیکه تعداد مبتلایان به دیابت نوع 2 در همه کشورهای جهان در حال افزایش است . 80% بیماران در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند  .

بخش اعظم مبتلایان به دیابت در سنین 40 تا 59 سال هستند . نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود بی خبرند.

دیابت عامل 5 میلیون مرگ در سال 2013 بوده است . 48% مرگ ها ناشی از دیابت در سنین زیر 60 سال رخ می دهد . بر اساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود 4/5 تا 5 ميليون نفر در كشور ما مبتلا به ديابت هستند كه نيمي از آنها از بيماري خود بي اطلاعند . سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران 6/5 میلیون نفر افزایش می یابد .

مطالعات نشان داده اند كه مداخلات شيوه زندگي مي تواند بروز ديابت را حداقل یازده سال به تأخير بیاندازد و حتي 20 درصد موارد بروز آن را منتفی کند . مداخلات مؤثر در روش زندگی شامل كاهش وزن ( حداقل تا 7% ) از وزن اولیه خود با استفاده از رژيم غذايي سالم ( كم چرب و كم كالري)وفعاليت بدني با شدت متوسط ( حداقل 150 دقيقه در هفته ) می باشند .

انواع دیابت

دیابت نوع 1 :در این دسته از مبتلایان، تولید انسولین در بدن به طور کامل قطع می شود، در نتیجه قند موجود نمی تواند وارد سلولها شده انرژی بدن را تامین نماید و همین مسئله افزایش شدید قند خون را سبب می شود.حدود 5% تا 10% کل دیابتی ها، مبتلایان نوع 1 تشکیل می دهند.

: دیابت نوع 2در این دسته از مبتلایان، بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود در این حالت انسولین ترشح شده تاثیری برروی جذب قند ندارد و یا ترشح آن به میزان کافی صورت نمی گیرد.

 دیابت حاملگی:حدود 4% از کل بانوان در طول زمان بارداری موقتاً به این نوع دیابت مبتلا می شوند.

کلیک برای مطالعه بیشتر diabete.pdf