پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، یکصد وسی یک سال از ششم ژوییه سال 1885 میلادی، که در آن روز پسر بچه 9 ساله‌ای به نام جوزف مایستر در حالی که از 14 نقطه بدن توسط یک سگ هار مجروح شده بود، به لویی پاستور مراجعه نمود و پاستور وی را با روش واکسیناسیون ابداعی خود از ابتلا به هاری نجات داد؛ می‌گذرد، و چه انتخاب نیکویی که چنین روزی در تقویم رسمی کشورمان به نام «روز ملی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان» نامگذاری شده است و 13 تا 20 تیرماه از طرف وزارت بهداشت به عنوان هفته مبارزه با بیماریهای زئونوز انتخاب شده است.

مهمترین و مطرح ترین بیماریهای زئونوز در جهان شامل :لیشمانیوزها(ازجمله سالک و کالاآزار)، تب مالت ،تب کریمه کنگو، تب دنگ ، سیاه زخم ،هاری وحیوان گزیدگی، لپتوسپیروزیس ، کیست هیداتید ، مشمشه ،توکسوپلاسموز و جنون گاوی است .

آقای محسن فربود کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دراین خصوص گفت : در شهرستان فسا شایع ترین بیماریهای زئونوز شامل سالک ، تب مالت و حیوان گزیدگی است و در سالهای گذشته تا کنون اقدامات زیادی توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا جهت کنترل این بیماریها انجام شده است که به شرح ذیل می باشند:

سالک:

در مورد بیماری سالک باید به اجرای برنامه مبارزه با جوندگان که در سال جاری در بیش از 20 روستا صورت پذیرفت اشاره کرد ،که با همکاری بین بخشی با دهیاریها ، بخشداریها،مراکز بهداشتی درمانی و جهاد کشاورزی اجرا گردید.

همچنین 2 مرکز بهداشتی درمانی میانشهر و مرکز بهداشتی درمانی فاطمیه بصورت کاملا فعال مشغول خدمت رسانی و درمان بیماران مبتلا به سالک در شهرستان فسا می باشند.

حیوان گزیدگی (مبارزه با بیماری هاری ):

چهار مرکز ارائه خدمات واکسیناسیون هاری در سطح شهرستان فسا شامل ، ستاد معاونت بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی ششده ، زاهد شهر و نوبندگان این خدمت را به مردم ارائه می کنند که در این مراکز پس از واکسیناسیون مراجعین کلیه موارد حیوان گزیدگی پس از ثبت به مرکز مدیریت بیماریها گزارش می شوند.

تب مالت:

برای پیشگیری از ابتلا مردم به خصوص دامداران به تب مالت آموزشهای لازم با تاکید بر مدل shep   برای کارکنان معاونت بهداشت و عموم مردم انجام می شود و ایجاد زمینه های لازم برای انتقال این آموزشها به افراد دیگر جامعه نیز صورت گرفته است .

همچنین بیماران و موارد مشکوک به تب مالت جهت انجام آزمایشات و درمان به آزمایشگاه و پزشک خانواده ارجاع داده می شوند و موارد ابتلا به تب مالت نیز به اداره دامپزشکی گزارش داده می شود.