پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

گر چه دوران سالمندی به سنین بالای 60 سال اطلاق می گردد ولی تغییرات سالمندی از سال ها قبل آغاز می شود. توجه به تغذیه در این دوران به دلیل نیازهای تغذیه ای خاص اهمیت ویژه ای دارد. تغذیه خوب سبب می شود فرد احساس سلامتی کند و سال های عمر را با راحتی و نشاط بیشتری طی کند. بزرگسالانی که اصول تغذیه صحیح را رعایت کنند کمتر در معرض خطر ابتلاء به انواع بیماری ها مانند چاقی، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و ... قرار می گیرند و این خود منجر به بهبود کیفیت زندگی آن ها می شود.

برای سالم ماندن در زمان سالمندی باید تغذیه صحیح را در طول زندگی مد نظر قرار دهیم. مهم ترین راهنمای تغذیه ای، تهیه غذاهای ساده و کم حجم می باشد که تمامی نیازهای فرد به مواد مغذی را تامین کرده و در عین حال متناسب با فرهنگ فرد باشد. بدین منظور مصرف متعادل و روزانه مواد غذایی شامل همه گروه های غذایی توصیه می شود. نکته اساسی در برنامه غذایی سالمندان، مصرف مواد غذایی کم نمک، پرفیبر، کم چربی و کم کلسترول (مانند شیر و لبنیات کم چرب، کاهش مصرف روغن، کره، خامه و ...) می باشد.

از آنجا که در سالمندان نیاز به انرژی کاهش می یابد، پروتئین مورد نیاز بدن باید از منابع با کیفیت بالا (از لحاظ پروتئین) مانند گوشت های کم چربی، مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ، فراورده های لبنی بدون چربی یا کم چربی تامین شود. غلات و حبوبات نیز از منابع گیاهی پروتئین هستند که اگر با هم مصرف شوند تمامی اسیدهای ضروری مورد نیاز بدن را تامین می کنند.

کم خونی فقر آهن در سالمندان نسبت به افراد دیگر شیوع کمتری دارد اما در افرادی که غذاهای کم انرژی مصرف می کنند یا مشکوک به سوء تغذیه هستند شایع است. زرده تخم مرغ، گوشت، ماهی، حبوبات و سبزی های برگ سبز تیره مانند جعفری، برگ چغندر، گشنیز و بخش های تیره برگ کاهو از منابع آهن می باشند.

جذب کلسیم و ویتامین دی بدن با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین با افزایش سن نیاز بدن به مصرف منابع غنی کلسیم (مانند لبنیات) و ویتامین دی افزایش می یابد.

مصرف روی در سالمندان پایین است. برخی از عوامل شامل داروهایی که مصرف آن ها در میانسالان شایع است مانند مکمل های آهن و کلسیم می توانند جذب روی را مختل کرده و یا ترشح آن را در ادرار افزایش دهند و این مساله منجر به کمبود روی در بدن می شود. جگر، گوشت، شیر، حبوبات و گندم از منابع غنی روی می باشند.

با افزایش سن جذب ویتامین ب12 بدن کاهش می یابد. مصرف مقدار مناسبی از گوشت قرمز، ماهی، شیر و تخم مرغ بعنوان منابع ویتامین ب 12 با در نظر گرفتن شرایط سلامتی فرد و بیماری های زمینه ای توصیه می شود.

کمبود ویتامین ب6 به علل مختلف در سالمندان شایع است، زیرا با افزایش سن متابولیسم این ویتامین افزایش و جذب آن کاهش می یابد. از طرف دیگر در سالمندان به علت مصرف ناکافی گوشت دریافت این ویتامین کاهش می یابد. منابع غنی این ویتامین شامل انواع گوشت، جگر، شیر، تخم مرغ، حبوبات و غلات کامل می شود.

در افراد مسن مصرف روزانه 6 تا 8 لیوان مایعات ترجیحا آب برای پیشگیری از یبوست و کم آبی بدن توصیه می شود.

توصیه می شود هر فرد حداقل سه روز در هفته و هر بار 45 دقیقه و یا پنج روز در هفته و هر بار 30 دقیقه ورزش کند. انواع ورزش هایی که با تحمل وزن همراه هستند و برای پیشگیری از استئوپروز توصیه می شوند عبارتند از پیاده روی، دوی آهسته و نرمش آیروبیک. البته باید توجه کرد که ورزش باید متناسب با وضعیت قلب و عروق فرد باشد.

لازم به ذکر است نامگذاری روزهای هفته تکریم منزلت سالمندان که از4-10مهرماه 1395 بزرگداشته می شود شامل موارد ذیل می باشد :

روزیکشنبه 95/7/4:روز سالمند،رفاه اجتماعی ومحیط توانمندساز

روزدوشنبه95/7/5:روزسالمند مستقل،فعال وبانشاط

روزسه شنبه 95/7/6:روزسالمند وهمبستگی دربسترخانواده

روزچهارشنبه 95/7/7:روزسالمندوسبک زندگی سالم

روزپنج شنبه 95/7/8:روزسالمند،حقوق شهروندی وقانون

روزجمعه 95/7/9:روزسالمند،ارزشهای فرهنگی،دینی وتکریم منزلت آنان

و شعار روز جهانی سالمند که روزشنبه 95/7/10  "نه علیه هرگونه تبعیض سنی " می باشد.

گرد آورنده : زینب همت دار مسئول واحد بهبود تغذیه معاونت بهداشت