پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

مهندس منوچهر جوکاران کارشناس بهداشت محیط و ارشد محیط زیست در رابطه با مزایا و مخاطرات استفاده از لامپهای کم مصرف گفت : چند سالی است که کاربرد لامپ های کم مصرف به دلیل  ، کاهش مصرف برق و انرژی ، زیاد شده است،لامپ های فلورسنت فشرده یا CFL که در بین مردم، بنام لامپ کم مصرف معروف شده اند همان مهتابی های قدیمی اما فشرده هستند که مقداری بخار جیوه جهت ایجاد روشنائی در آن استفاده شده است .

روش تولید نور در این لامپ ها  بر اساس تحریک بخار  یا اتم جیوه  بوسیله انرژی الکتریکی و ایجاد اشعه ماورا بنفش می باشد ، که اشعه تولید شده  پس از برخورد با لایه پودری فلورسنت سطح  داخل لامپ  تولید روشنائی می کند.

این لامپ ها که دارای  نور مناسب ، طول عمر بیشتر و مصرف کم انرژی برق هستند ولی به دلیل کاربرد بخار جیوه در آن ضرورت دارد که در هنگام خرید به علامت استاندارد و جهت جلوگیری از نشت اشعه ما ورا بنفش به پوشش کامل قسمت شیشه ای با پودر فلورسنت توجه کنیم.

 یکی از دلایل اصلی شکستن این  لامپ ها گرفتن و چرخاندن  قسمت شیشه ای لامپ  در هنگام باز و بسته کردن لامپ است که باید از قسمت سرامیکی  یا  پلاستیکی آن استفاده شود .

مهندس جوکاران افزود : این لامپ ها اگر به هر دلیلی  شکسته شود ، مقداری  بخار جیوه وارد محیط  می شود  به ویژه در مکانهای سربسته ، با توجه به اینکه  جیوه جزء فلزات سنگین است و بخارات آن جذب بسیار بالایی در ریه دارد خصوصا برای مادران باردار ، کودکان و سالمندان و کسانی که بیماریهای مزمن ریوی دارند ، می تواند برای سلامتی مضر و در مواردی می تواند  باعث بیماریهای عصبی گردد. 

در زمان شکستن این لامپ ها در محیط های، سربسته مثل اتاق ها  باید فورا در و پنجره ها را باز کرده و حدود نیم ساعت از محل دور شده و اجازه دهیم تا تهویه هوا انجام شود بعد با دستکش و جاروی معمولی  تکه های شکسته لامپ را جمع آوری  کرده و در نایلون ضخیم ریخته و باقیمانده های ریز را بوسیله چسب نواری جمع آوری، و پودر فلورسنت هم  در محل شکستن لامپ با دستمال  مرطوب جمع آوری و همه را در نایلون ریخته و دفع می کنیم .

کارشناس بهداشت محیط تاکید کرد: به دلیل انتشار آلودگی از قسمت پشت جارو برقی در محیط ،از جارو کردن باقیمانده لامپهای شکسته کم مصرف با این وسیله باید خوداری کرد.

 لازم به ذکر است لامپ های جیوه ای ، یکی از انواع لامپ های کم مصرف می باشد و لامپ هایی از نسل  LED هم در بازار  وجود دارد که جایگزین بسیار مناسبی برای لامپ های کم مصرف جیوه ای ،  به دلیل مصرف کمتر برق و نداشتن عوارض برای سلامتی انسان هستند .