پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، به مناسبت هفته سلامت زنان و پیشگیری از پوکی استخوان با حضور معاون فنی ، مسئول ستاد گسترش و مسئول واحد بهداشت خانواده معاونت بهداشت مکمل ویتامین D در بین کارکنان معاونت بهداشت توزیع شد.

خانم سحر کرم نژاد مسئول واحد بهداشت خانواده در این خصوص گفت : تراکم و قدرت استخوان تحت تاثیر متغیرهای ژنتیکی و محیطی است و بطور معمول تراکم استخوان مردان بیش از زنان است پس زنان بیش از مردان دچار پوکی استخوان میشوند و این بیماری در افراد لاغر و در کسانی که در فامیل نزدیک خود سابقه پوکی استخوان دارند بیشتر دیده میشود.

مسئول واحد بهداشت خانواده افزود : در بزرگسالان کمبود ویتامین D عارضه ی استئومالاسی را در پی دارد و کاهش تراکم استخوانی موجب بروز دردهای شدید در قسمت کمر و پا می شود که بروز شکستگی سریع در استخوان های دراز و ضعف عضلانی از عوارض آن است. دریافت ویتامین D به همراه کلسیم و فسفر، راه درمان این عارضه است .

 ویتامین "د" تنها نوع ویتامینی است که هورمون نیز محسوب می ‌شود این ویتامین برای محکم کردن استخوان‌ ها دندان ها مفید بوده و همچنین به حفظ قدرت عضلانی و جذب کلسیم بدن کمک می ‌کند و در پیشگیری از دیابت ، چاقی و برخی از انواع سرطان ها موثر می باشد.

در همین راستا واحد بهداشت خانواده اقدام به توزیع کپسول مکمل ویتامین D 50000  واحدی در بین کارکنان معاونت بهداشت نمود تا از مزایای این ویتامین با ارزش بهره مند شودند.