پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت همایش پیشگیری و کنترل HIV با حضور دکتر نجفی معاون بهداشت دانشگاه ، کارکنان معاونت بهداشت و ادارات شهرستان فسا در محل سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فسا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر نجفی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن بیان اهمیت اقدامات پیشگیرانه و فرهنگ سازی در کنترل بیماری HIV گفت : مصرف مشروبات الکلی ، مصرف روان گردانها ، مواد مخدر که منجر به رفتارهای پر خطر جنسی می شود همچنین تزریق خون آلوده به ویروس از راهها انتقال بیماری ایدز هستند و برای پیشگیری از این بیماری اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بسیار حایز اهمیت است .

دکتر نجفی افزود : بسیاری از افراد مبتلا به اچ آی وی به دلیل قضاوت های منفی مردم و انگهایی که در جامعه با آن روبرو می شوند به مراکز تشخیص و درمان مراجعه نمی کنند که این باعث گسترش بیماری در فرد و جامعه می شود و یکی از اقدامات مهم برای پیشگیری از شیوع اچ آی وی ، انگ زدایی از این بیماری است ، زیرا برخی افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند از طریق رفتارهای غیر قانونی و غیر مسئولانه نبوده است ، و از طریق تزریق خون آلوده ، یا از مادر به کودک یا از همسر خود به این بیماری مبتلا شده اند و خود نقشی در این ابتلا به این بیماری نداشته اند.

دکتر نجفی با تشکر از کارکنان واحد مبارزه با بیماریهای واگیر گفت : تعداد 180 بیماری مبتلا به HIV در فسا شناسایی شده اند که شناسایی این بیماران در نتیجه تلاش و بیماریابی خوب و موثر واحد مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت است که با پیگیریها و بیماریابی های فعال در بین معتادان در کمپهای ترک اعتیاد ، مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری و زندان و افراد پر خطر این تعداد از بیماران را شناسایی و تحت حمایتهای دارویی ، درمانی و مشاوره ای قرار داده اند و من صمیمانه از زحمات این همکاران عزیز تشکر می کنم.

معاون بهداشت دانشگاه همکاری آموزش و پرورش ، طلاب و ائمه جماعات ، رابطین سلامت و سایر ادارات شهرستان را در پیشگیری از این بیماری ضروری دانستند.

در ادامه این جلسه خانم دکتر آیدا باغبان مسئول واحد مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت به شرح چهارمین برنامه استراتژیک پیشگیری و کنترل ایدز پرداختند و شرح وظایف و راه های هماهنگی بین سازمانی دخیل در این برنامه را توضیح دادند.

دکتر جلال کریمی متخصص بیماریهای عفونی از دیگر سخنرانان این همایش در خصوص راه های پیشگیری ابتلا به اچ آی وی گفت : افرادی که در معرض ویروس آچ آی وی قرار می گیرند ، مثلا افرادی که نیدلینگ ( ورود سر سوزن آلوده به ویروس آچ آی وی به بدنشان) می شوند 72 ساعت تا شروع تکثیر ویروس وقت دارند تا از داروهای ضد ویروس استفاده کنند و از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

دکتر کریمی استفاده از داروهای جدید آچ آی وی را برای پیشگیری از گسترش این بیماری بسیار موثر دانستند و گفتند : افراد مبتلایی که از داروهای آچ آی وی استفاده می کنند ضمن اینکه عمر طولانی تری خواهند داشت این داروها تا حد زیادی از انتقال این بیماری به افراد دیگر جلوگیری می کند و این به خاطر کاهش میزان بار میکروبی آچ آی وی در خون و ترشحات بدن فرد مبتلا است ، تا جایی که در فسا از مادر آلوده به اچ آی وی کودک سالم به دنیا آمده است.

از برنامه های دیگر این مراسم سخنرانی مهندس رئیسی از پیشکسوتان معاونت بهداشت در زمینه پیشگیری از بیماری ایدز و اجرای موسیقی و سرود توسط دانش آموزان بود.