پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

با مشاهده سرفه بیش از 2 هفته به بیماری سل فکر کنیم

بیماری سل که بزرگترین علت مرگ ناشی از بیماریهای عفونی تک عاملی  است ( حتی بیشتر از ایدز ، مالاریا و سرخک ) دارای رتبه دهم در بار جهانی بیماریهاست و پیش بینی میشود تا سال 2020 همچنان جایگاه کنونی خود را حفظ کند و یا تا رتبه هفتم بالا رود . به دنبال مشاهده اهمیت رو به فزونی سل به عنوان یک معضل بهداشت عمومی ، سازمان جهانی بهداشت در سال 1993 این بیماری را بعنوان یک اورژانس جهانی اعلام کرد . از سویی تقریباً یک سوم جمعیت جهان ( یعنی 2 میلیارد نفر ) به میکروب سل آلوده و در خطر ابتلاء به بیماری سل قرار دارند و هر ساله حدود 9 میلیون نفر به سل فعال مبتلا شده  و5/1 تا 2 میلیون نفر در اثر این بیماری جان می سپارند .

 لطمات اقتصادی سل به دلیل درگیری فعال ترین گروه سنی به لحاظ اقتصادی  یعنی ( 45-15 سالگی ) و نیز تأثیر مستقیم آن بر کیفیت زندگی بیماران نظیر طرد شدن یا ترک تحصیل فرزندان به دلائل مختلف معضل جدی در دنیای کنونی است .

تشخیص بیماری سل چگونه است ؟

تشخیص بیماری سل ریوی در قدم اول در موارد مشکوک ( بیمار بیش از 2 هفته سرفه و یا خلط خونی داشته باشد) سه نوبت آزمایش خلط می باشد . در آزمایشگاه سل با بررسی خلط در زیر میکروسکوپ می توانند میکروب سل را مشاهده نمود . اگر میکروب سل در آزمایش خلط مشخص نشد آنگاه پزشک با عکسبرداری ( رادیوگرافی ) از ریه بیمار می تواند به وجود بیماری سل در بیمار پی ببرد .

انواع دیگر بیماری سل را می توان با آزمایش ادرار ، آب جمع شده در ریه ها و یا شکم و نمونه برداری از غدد لنفاوی و دیگر ضایعات شناسایی کرد .