پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، همایش پیشگیری و کنترل سالک با حضور دانشگاه های علوم پزشکی استان فارس و رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد.

در ابتدای این همایش ،دکترعلی اصغر خالقی رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا با اشاره به قدمت 40 ساله دانشگاه گفت: حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا پیشگام بسیاری از اتفاقات خوب و ارزشمند بوده است بطوریکه از دیر باز پایلوت برنامه ها و امورات بهداشتی کشور بود و برای اولین بار شبکه بهداشت در این دانشگاه پیلوت شد و به کل کشور تسری پیدا کرد.

دکترخالقی افزود: فسا هم مثل بسیاری از مناطق کشور متاثر از بیماریهای واگیر می باشد، که به یمن تلاش های چند دهه دکترگویا و همکاران ایشان، خوشبختانه در خصوص کاهش این بیماریها همگام هستیم . هر چند امروز رویکردها به سمت بیماریهای غیرواگیر به جهت فشاری که به سیتم درمانی کشور وارد می کند است ولی نباید از بیماریهای واگیر غافل شویم. بطوری که می بینیم بیماریهای نوپدید و واگیر مدام در حال تغییر و تحول در خودشان هستند و هر ساله کشور را متاثر از خود می کنند.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی فسا، با بیان اینکه شهرستان فسا یکی از مناطق مستعد به بیماری سالک در کشور می باشد، گفت:  در بعضی جاها و روستاها این بیماری ماندگاری زیادی داشت اگر چه در دهه اخیر به یمن توجه خاصی که شد خوشبختانه سیر نزولی بسیار بسیار چشمگیری داشته است.

دکترخالقی بیان داشت: با انجام آموزش های لازم بخصوص در بخشهای شیبکوه و مرکزی، انجام اقدامات اجرایی در خصوص کنترل جوندگان، توزیع دافع حشرات در بین مردم مناطق هدف، آموزش های چهره به چهره، آموزش در مدارس و ... جایگاه بسیار مناسبی در مهار بیماری سالک در شهرستان فسا پیدا کردیم به گونه ای که آمار 1100 نفر در سال 86 مبتلا به سالک به 60 نفر در سال جاری رسیده است و انشاء الله با محوریت آموزش بدنیال مهار کامل سالک در شهرستان هستیم.

وی با اشاره به راه اندازی دو مرکز درمان بیماری سالک همراه با کرایوتراپی ، گفت: توجه خاصی که به بیماریهای واگیر از جمله سل، هپاتیت ، HIV و ... در این شهرستان می شود و اهتمام خاصی که در این خصوص وجود دارد ، در بیماریابی قدمهای بسیار خوبی برداشته شده است.

در ادامه ی این جلسه دکتر گویا ،رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با تبریک انتصاب دکتر خالقی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی فسا از برگزاری همایش پیشگیری از سالک توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا تقدیر کردند.

دکتر گویا در زمینه پیشگیری از بیماری سالک گفت : اگر بخواهیم اقدام موثر و دراز مدتی برای پیشگیری و کنترل سالک در استان فارس انجام دهیم باید به صورت یکپارچه و هماهنگ اقدام کنیم و تمام دانشگاه های علوم پزشکی فارس به صورت هماهنگ کار کنند.

ایشان افزودند:  سالک  یک بیماری عفونیست که کنترل آن بسیار پیچیده است که از غرب آسیا ، آفریقا تا شرق اروپا گسترش دارد و تا کنون هیچ کشوری در جهان مدعی کنترل سالک نشده است و در حال حاضر نیز به صورت قطع برای سالک درمانی ارائه نشده است .

رئیس مرکز مدیریت مبارزه با بیماریهای واگیر وزارت بهداشت خاطر نشان کرد : کاهش بیماران مبتلا به سالک به صورت مقطعی دردی از ما دوا نمی کند مگر اینکه ما به این یقین برسیم این روند کاهش به صورت پیوسته ادامه پیدا می کند.

دکتر گویا تغییرات آب و هوا وعوامل محیطی را یکی از مهمترین عوامل گسترش سالک دانست و گفت : اقداماتی مانند تغییرات الگوی کشت و ایجاد ساختاریهایی مانند سد بدون مطالعه می توانند باعث شیوع سالک در مناطق پاک شود.

ایشان همکاری درون بخشی بین دانشگاه های علوم پزشکی استان فارس و برون بخشی با سازمانهای دیگر را برای کنترل سالک ضروری دانستند و بر آموزش به عامه مردم به خصوص دانش آموزان برای پیشگیری از سالک تاکید کردند.

در ادامه دکترکریمی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا با عرض تسلیت بخاطر درگذشت دکتر یلدا ، ایشان را الگوی اخلاق دانستند و ابراز امیدواری کردند ، خروجی این همایش این باشد که به نحو مطلوبی بیماری لیشمانیوز را کنترل کنیم و به مرحله حذف برسانیم ، هر چند که کار خیلی سختی است .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا افزودند : تربیت مربی و آموزش آبشاری برای آموزش به عموم مردم نقش بسیار مهمی در بالا بردن سواد سلامت جامعه دارد و در صورتی که ما در هر خانواده ، نماینده و سفیر سلامت داشته باشیم می توانیم بیماری سالک و خیلی از بیماریهای دیگر را با موفقیت کنترل کنیم.

درادامه این همایش هر کدام از دانشگاه های علوم پزشکی اقدامات انجام شده در زمینه کنترل سالک در 5 سال گذشته را ارائه نمودند و سپس در این خصوص هم اندیشی و بحث و بررسی صورت گرفت و توسط دکتر گویا ، دکتر عرفانی رئیس اداره زئونوز وزارت بهداشت و دکتر شیرزادی جمع بندی و نتیجه گیری شد .

در پایان این همایش مصوب شد :

  1. تشکیل جلسات سالانه کنترل سالک به صورت استانی و در زمان مناسب با هماهنگی 5 دانشگاه علوم پزشکی فارس برگزار شود.
  2. هماهنگی های لازم جهت حضور نماینده ای از هر کدام از دانشگاه های  فسا ، جهرم ، لار و گراش  در جلسات استانداری جهت تخصیص و پیگیری بودجه های برنامه زئونوز و سالک با محوریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  انجام شود.
  3. ضمن اینکه هر کدام از دانشگاه های علوم پزشکی استان فارس کما فی سابق اقدامات  در زمینه کنترل سالک را به صورت مجزا پیگیری می کنند مصوب شد کلیه اطلاعات به صورت متمرکز و یا بر اساس کد وزارتخانه ای گرد آوری شود تا بتوان به صورت استانی و هماهنگ برنامه سالک را پیگیری و در کل استان به وضعیت مطلوب رسید.
  4. پیگیری آموزش مدل shep برای سالک و آموزشهای آبشاری
  5. برنامه ریزی جهت بیماریابی فعال در کانونهای فعال و آموزش چهره به چهره به عموم مرد.
  6. اقدامات پیشگیری مناسب در کانونهای بیماری انجام شود.