پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

هر ساله با شروع بهار و ایام تعطیل نوروز ، مسافرتهای نوروزی نیز آغاز میشود و در این میان رعایت اصول بهداشتی برای در امان ماندن از بیماری یا حوادث ناگوار نقش مهمی را ایفا می کند

مهندس محمد کاظم حیدری کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشت در این خصوص گفت : مسافران نوروزی برای حفظ سلامت خود و همسفرانشان باید به این نکات بهداشتی توجه کنند.

1- یکی از مهمترین نیازهای انسان در سفر آب شرب است ،در مسافرت حتما چند لیتر آب سالم برای آشامیدن و مصارف بهداشتی به همراه داشته باشید و اگر مجبور شدید از آب چشمه یا نهرها استفاده کنید حتما قبل ازشرب ، آب را بجوشانید .

2- مسافران باید مواد غذایی را از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی دارای مجوز و تحت نظارت بهداشت محیط تهیه نمایند و از خرید مواد غذایی از دستفروشان یا مراکز غیر مطمئن خودداری کنند .

3- در چمدان یا خودرو خود یک ماده شوینده بگذارید تا بتوانید پیش از غذا خوردن یا پس اجابت مزاج دستان خود را با آن بشویید. به همراه داشتن چند دستکش یکبار مصرف نایلونی یا ژل ضدعفونی کننده دست نیز می تواند در مواردی که کمبود آب وجود دارد کارساز باشد و مشکل شستشوی دست را رفع کند.

4- در صورتی که برای استراحت یا اسکان از چادر مسافرتی استفاده می کنید از روشن کردن تجهیزات گرم کننده با سوختهای فسیلی در درون چادر خودداری کنید زیرا علاوه بر احتمال آتش سوزی ، ممکن است باعث گازگرفتگی و مرگ خاموش شود .برای گرم کردن چادر از هیترهای برقی مخصوص چادر با پوشش های ضد حریق استفاده نمایید و حتما با خود زیرانداز مناسب ، پتو یا کیسه خواب داشته باشید.

5- قبل از مسافرت تجهیزات ایمنی نظیر کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه با تجهیزات (چند عدد باند و گاز استریل ، ماده ضد عفونی کننده ، پاماد سوختگی و چند قرص مسکن ساده نظیر استامینوفن) به همراه داشته باشید.

6- عجله نکردن برای رسیدن به مقصد ، مطالعه نقشه مسیر سفر و در نظر گرفتن محلهای استراحت و اسکان در پیشگیری از بروز سوانح رانندگی و مشکلات بهداشتی  نقش مهمی را ایفا می کند.