پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

سرطان پوست از شایع ترین انواع سرطانهای انسانی است ومهمترین عامل شناخته شده آن ، تماسهای مکرر با اشعه ماوراء بنفش خورشید در طی سالهای طولانی می باشد .

حسین محمدی فر کارشناس برنامه سرطان معاونت بهداشت در این خصوص گفت : سرطان پوست از جمله سرطانهایی است که باید به آن توجه ویژه شود ، خصوصا در استانهای جنوبی کشور که تعداد روزهای آفتابی با شدت بالا زیاد است .

محمدی فر افزود : با توجه به آمارهای سرطان در چندین سال گذشته در شهرستان فسا می توان سرطان پوست را در رتبه نخست انواع سرطان در شهرستان قرار داد .

وی افزود : علاوه بر اشعه ماوراء بنفش خورشید ، وراثت ، تماس با عوامل سرطان زای شیمیایی ، مهار سیستم ایمنی ، سن و جنس از عوامل خطر بروز سرطان پوست هستند و در صورت بروز ضایعه ی غیر معمول بر روی پوست باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد و تنها پزشک و روشهای آزمایشگاهی می توانند نوع ضایعه را از نظر خوش خیم ، بدخیم یا پیش سرطانی بودن تشخیص دهند.

کارشناس برنامه سرطان معاونت بهداشت در زمینه پیشگیری از سرطان پوست گفت : در ساعات پیک تابش خورشید که معمولا بین ساعات 11 صبح تا 4 بعدازظهر است تا حد امکان نباید در معرض آفتاب قرار گرفت و از کودکان به علت آسیب پذیر بودن باید حفاظت بیشتری به عمل آورد .

افرادی که در محیط های رو باز کار می کنند نظیر کشاورزان ، دامداران و کارگران ساختمانی در زمان تماس با آفتاب بخصوص در فصل تابستان باید با پوشیدن پیراهن های آستین بلند ، کلاه لبه دار و استفاده از کرم های محافظ آفتاب از پوست در برابر اشعه ی ماوراء بنفش حفاظت کنند ، استفاده نکردن از لامپ های برنزه کننده پوست و حفاظت از پوست در برابر مواد شیمیایی نیز می توانند در پیشگیری از سرطانهای پوست نقش داشته باشند.