پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

وبا بیماري واگیر عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماري می کند وعامل آن باکتري ویبریو کلرا است. مبتلایان به وبا بطور مشخص دچار اسهال آبکی حاد همراه با کم آبی می شوند. این بیماري بیشتر در نقاط گرم و مرطوب و در تمامی فصول سال بخصوص در فصل گرما دیده می شود. بیماري مذکور معمولاً از طریق آب یا غذاي آلوده به مدفوع، منتقل می شود. در بیشتر موارد همه گیري وبا، آب آلوده است.

مهندس حجت ا.. ستوده کارشناس مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشت در خصوص وضعیت شهرستان فسا در زمینه بیماریهای گوارشی ، بخصوص وبا گفت : در سالهای اخیر هیچ موردی از ابتلا به بیماری وبا در شهرستان فسا ثبت نشده است و موارد مشکوکی که مورد آزمایش قرار گرفته اند دچار سایر عفونتهای گوارشی بوده اند و هیچکدام مربوط به آلودگی ویبریو کلرا نبوده است.

ستوده افزود : اسهال آبکی شدید با دفعات اجابت مزاج غیر قابل شمارش شبیه لعاب برنج و بدبو، نبود خون در مدفوع، استفراغ و از دست رفتن آب بدن، ، نبود تب، و گرفتگی عضلات پشت ساق پاها از علائم شایع این بیماری بشمار می روند و عوامل فردی که موجب مقاومت در برابر بیماری وبا می شود شامل ایمنی ناشی از عفونت قبلی با باکتری وبا و تغذیه نوزاد با شیر مادر است. از آنجا که عامل وبا در محیط اسیدی نمی تواند زندگی کند، بنابراین بیمارانی که داروهای آنتی اسید مصرف می کنند یا تولید اسید معده در آنها کم است ، برای ابتلا به وبا مستعدتر هستند.

 کارشناس واحد بیماریهای واگیر معاونت بهداشت ، استفاده از آب آشامیدنی و غذای سالم را مهمترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری دانست و ابراز داشت : شستشو و ضدعفونی کردن سبزیجات ، خرید مواد غذایی از مراکز مطمئن ، استفاده از آب و یخ سالم و جوشاندن یا ضد عفونی کردن آب چشمه یا چاه ها ( در صورتی که آب سالم در دسترس نباشد ) و عدم شنا در آبهای آلوده ، نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارند.