پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، در پی زلزله های روز گذشته فسا در ساعات 7:03 صبح و 22:37 شب که به ترتیب با شدتهای 2.7 و 3.4 ریشتر در عمق 10 کیلومتری زمین به وقوع پیوست ، جلسه اضطراری کارگروه سلامت در حوادث غیر مترقبه با حضور مسئولین و کارشناسان ستادی معاونت بهداشت برگزار شد.

مهندس منوچهر جوکاران مسئول واحد مدیریت و کاهش خطر بلایا و پدافند غیر عامل با اشاره به زلزله های روز گذشته ، بخصوص زلزله دیشب که محسوس بود گفت : با وقوع زلزله شب گذشته سامانه فرماندهی معاونت بهداشت ICS فعال شد و با توجه به آموزشهای قبلی به نیروهای بهداشتی در زمینه اقدامات بهداشتی در زمان وقوع بلایا ، نیروهای بهداشتی آمادگی لازم را برای شرایط بحران دارند .

مسئول واحد مدیریت بلایا افزود : تا کنون 27 هزار خانوار فسایی (با اولویت آموزش به مادران خانواده) در شهر و روستا آموزشهای لازم برای مقابله با بلایا را دیده اند که نقش مهمی در کاهش خسارات جانی و مالی در زمان وقوع بلایا خواهد داشت .

وی در خصوص اقدامات لازم در زمان وقوع زلزله گفت : در صورت وقوع زلزله های کوچک باید آنها را جدی گرفت و تا چند ساعت آمادگی لازم را برای وقوع زلزله های بزرگتر داشت و اقدامات ذیل را انجام داد :

  1. خونسردی خود را حفظ کرد
  2. در صورت امکان و  داشتن توانایی از خانه یا محل مسقف خارج شد و در اماکن عمومی مثل پارکها به مدت چند ساعت ماند تا خطر وقوع زلزله های بزرگتر کاهش یابد.
  3. در صورت عدم امکان خروج از محل مسقف به دلیل شدت زلزله یا خصوصیات مکان ، باید زیر میز ، زاویه دیوارها ، مکانهای امن پناه گرفت یا در صورت نبود این مکانها با دست سر خود را محافظت کرد .
  4. همیشه یک کیف شامل لباس ، مواد غذایی کنسرو شده و آب در محلی امن و قابل دسترسی درخانه قرار دهید تا در زمان اضطرار بتوانید از آن استفاده کنید.