پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

آسم یکی از شایعترین بیماریهای مزمن در تمام دنیاست ، شیوع آسم در جهان در 30 سال گذشته رو به افزایش بوده است به طوریکه در  کشورها ثروتمند 10 الی 12 درصد در بزرگسالان و 15 درصد در کودکان بروز داشته است .

دکتر افسانه واحدی در خصوص چیستی این بیماری گفت : بیماری آسم ناشی از انسداد مجاری هوایی است.مجاری هوایی در مبتلایان به آسم نوع خاصی از التهاب دارد که موجب حساسیت بیشتر این افراد نسبت به گروه زیادی از محرکها می گردد.این موضوع موجب تنگ شدن شدید مجاری هوایی و در نتیجه کاهش جریان هوا شده و علائم خس خس سینه و تنگی نفس ایجاد می کند.بروز سرفه های طولانی و مکرر بیش از 4 هفته همراه با خس خس مکرر سینه وتنگی نفس در هر فرد احتمال آسم را قویا مطرح می کند. آسم میتواند در هر سنی وجود داشته باشد ولی پیک سنی آن در 3 سالگی است ، در دوران کودکی شیوع آسم در پسرها 2برابر دخترها است اما در بزرگسالی در هر دو جنس برابر میشود.

دکتر واحدی عواملی شامل آلودگی های زیست محیطی ، استرس و هیجان ، سیستم های تهویه بسته ، چاقی و کم تحرکی ، تغییر عادات غذایی (مصرف فست فودها و غذاهای حاوی مواد افزودنی ) و تنوع بیماریهای عفونی را از عوامل شیوع آسم دانست .                                                                                  

وی افزود : آلودگیهای زیست محیطی شامل پر و مو و یا پوست حیوانات وهمچنین گرده گل و گیاه, کپک ها و قارچها,حشراتی مثل مایت و سوسک , آلودگی هوا , آلاینده های شیمیایی ,گرد و غبار, داروها ,آب و هوای سرد و خشک , کلرموجود در آب استخرها و همچنین عوامل دیگری مثل کمبود ویتامین D ، ورزش و فعالیت فیزیکی در افراد مستعد باعث تحریک آسم میشود. آموزش بیمار در زمینه آغازگرهای آسم و راههای پیشگیری و کنترل این عوامل قدم بزرگی در درمان آسم است . مطالعات در درازمدت بر روی کودکان تا 40 سالگی نشان داده است که بسیاری از کودکان مبتلا به آسم با رسیدن به سن بلوغ بدون علامت می گردند و فقط در بعضی از افراد مجددا در بزرگسالی عود می کند. استفاده وسیع از داروی کورتیکواستروئید استنشاقی درمبتلایان به آسم پایدارمسئول کاهش مرگ و میر درسالهای اخیربوده است.آموزش روش صحیح استفاده از اسپری استنشاقی ومحفظه مخصوص (spacer) از اصول درمان آسم است.