پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: قرار است دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه شود. در این زمینه به دنبال عقد قرارداد با کمپانی‌ ها هستیم و شرط ما این است که پس از خرید واکسن، فناوری آن به کشور منتقل شود و ما آن را تولید کنیم. در شرایط تحریم نیز کمپانی‌ها محدودیت دارند و انستیتو پاستور به دنبال آن است که فناوری تولید واکسن را به ایران منتقل کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت به نقل از وبدا، دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر و تشریح دستاوردهای 40 ساله انقلاب در حوزه بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه سلامت در رسیدن به اهداف، بسیار موفق عمل کرده ایم، البته این به معنای آن نیست که اشکالاتی وجود ندارد، بلکه در سطح یک خدمات، اهدافی که از قبل تعیین شده و مطابق با تعاریف سازمان بهداشت جهانی و یونیسف است، بسیار موفق بوده ایم؛ سازمان بهداشت جهانی در منطقه امرو یا مدیترانه شرقی که ایران در آن قرار دارد، شاخص‌های سلامت را در ابتدا نسبت به منطقه و پس از آن نسبت به جهان می‌ سنجد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۹ میلیون کودک در دنیا از واکسیناسیون محروم هستند، افزود: این درحالی است که در ایران به پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون رسیده ‌ایم.

دکتر رییسی بیان کرد: باید توجه کرد که سیر و رفتار بیماری‌ ها در قرن گذشته بیشتر در حوزه بیماری‌های واگیردار بود. پیش از انقلاب، بیش از 1500 کودک سالیانه به فلج اطفال مبتلا می‌ شدند. حدود 50 سال قبل، در شرق و جنوب شرق و مناطق مرزی کشور، در هر خانواده یک کودک به فلج اطفال مبتلا بود که این آمارها به هیچ وجه قابل قبول نبود.

وی درخصوص بیماری تراخم و عفونت های چشمی در سال های گذشته گفت: نزدیک به 5 دهه قبل، عفونت چشمی و بیماری تراخم سالانه هزاران نفر را در ایران نابینا می‌ کرد. همچنین سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر در کشور به مالاریا مبتلا می ‌شدند و هزاران نوزاد به دلیل ابتلا به کزاز از بین می ‌رفتند؛ به طوری که به ازای هر هزار نفر، پنج نفر جان خود را به دلیل کزاز از دست می‌ دادند و یک دهه قبل تر از آن، در هز 1000 تولد، ۲۱ نوزاد به دلیل کزاز سالیانه فوت می‌ شدند که برای مقابله با این معضل، یکی از موثرترین اقدامات، گسترش و توسعه واکسیناسیون در کشور بود.

دستاوردهای برنامه ملی واکسیناسیون در ایران

دکتر رییسی گفت: برنامه واکسیناسیون از دهه ۴۰ در کشور آغاز شد و در آغاز انقلاب، پوشش واکسیناسیون کشور ۳۰ درصد بود؛ چراکه دسترسی به واکسیناسیون نامناسب بود، زیرا شبکه بهداشتی وجود نداشت و در تامین واکسن دچار مشکل بودیم. از سال ۶۳ بسیج همگانی برای واکسیناسیون فعال در کشور ایجاد شد و بهورزهای ما در گرما و سرما خانه به خانه به دورترین روستاها می ‌رفتند و واکسیناسیون را انجام می‌ دادند و در نهایت پوشش واکسیناسیون به ۹۰ درصد رسید و کزاز نوزادی در کشور حذف شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه پیش از انقلاب، بیش از ۱۰۰ هزار نفر مبتلا به مالاریا داشتیم، عنوان کرد: با وجود اینکه ما در همسایگی افغانستان که کانون مالاریا است، قرار داریم، در سال گذشته تنها ۲۰ نفر در کشورمان به مالاریا مبتلا شدند. در عین حال، در سال ۷۲ واکسن هپاتیت B و در سال ۸۳ سرخک، سرخچه و اوریون را اضافه کردیم و سال ۹۳ نیز واکسن پنتاوالان به شبکه واکسیناسیون کشور اضافه شد.

۱۸ سال است هیچ موردی از فلج اطفال در کشور گزارش نشده است

وی با بیان اینکه ۱۸ سال است هیچ موردی از فلج اطفال در کشور گزارش نشده است و امیدواریم در آینده ای نزدیک به حذف و ریشه‌ کنی فلج اطفال برسیم، گفت: واکسن فلج اطفال خوراکی در گذشته سه ظرفیتی بود و از سال ۹۵ که سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که نوع دوم ویروس فلج اطفال در دنیا ریشه کن شده است، اعلام کرد که واکسن سه ظرفیتی به واکسن دو ظرفیتی تبدیل شود. این اتفاق در کشور رخ داد. حال از آنجایی که ایران در مرحله ریشه کنی قرار دارد و به دلیل اینکه ممکن است انواع شدیدتر ویروس فلج اطفال وارد کشور شود، برای پیشگیری از ورود آن به ایران از افغانستان و پاکستان، در سن ۴ ماهگی هم واکسن فلج اطفال تزریقی ارائه می ‌شود. این برنامه ‌ای جهانی است؛ اما از آنجا که واکسن فلج اطفال از سه ظرفیتی به ۲ ظرفیتی تبدیل شد، متولدین سال ۹۴ که واکسن فلج اطفال به آنها تزریق نشده ‌اند، فراخوان شدند و واکسن فلج اطفال تزریقی به آنها نیز تزریق می ‌شود.

تلاش برای ورود فناوری تولید واکسن های جدید به کشور

دکتر رییسی درخصوص افزودن واکسن های جدید به برنامه ملی واکسیناسیون کشور گفت: قرار است دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه شود. روتاویروس می‌ تواند از بستری هزاران کودک مبتلا به اسهال در بیمارستان ‌ها جلوگیری کند. در این زمینه به دنبال عقد قرارداد با کمپانی‌ ها هستیم و شرط ما این است که پس از خرید واکسن، فناوری آن به کشور منتقل شود و ما آن را تولید کنیم. در شرایط تحریم نیز کمپانی‌ها محدودیت دارند و انستیتوپاستور به دنبال آن است که فناوری تولید واکسن را به ایران منتقل کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی درخصوص ریشه کنی بیماری ‌ها در کشور، گفت: ریشه کنی با کنترل و حذف متفاوت است. ریشه کنی به این معنا است که نسل ویروس در دنیا برداشته شود. مانند ویروس آبله. بیماری‌ هایی مانند سیاه سرفه، دیفتری، فلج اطفال و کزاز در ایران کنترل و در مرحله حذف قرار گرفته اند.

وی درخصوص بیماری سل بیان کرد: بیماری سل یکی از بیماری‌های واگیردار و بسیار ویرانگر بوده که کانون اصلی آن افغانستان و پاکستان است که به دلیل مهاجرت قانونی و غیرقانونی اتباع خارجی از این کشورها، همواره در معرض خطر بوده ایم. اما با وجود مشکلاتی که وجود دارد، ایران جزو معدود کشورهایی در دنیا است که علاوه بر ایرانیان، اتباع خارجی را هم در حوزه ایدز و سل به صورت رایگان واکسینه و درمان می کند.

دکتر رییسی ادامه داد: باید توجه کرد که در زمینه میزان بروز سل قبل و چند سال بعد از انقلاب شاخص ابتلا در کشور ما ۱۴۷ نفر از هر ۱۰۰ هزار نفر بود که آمار بسیار بالایی است. در حال حاضر هم، میزان ابتلا در پاکستان ۱۸۵ و افغانستان ۲۷۰ در هر ۱۰۰ هزار نفر است و ترکیه تنها کشوری است که در این حوزه می‌ تواند با ایران رقابت کند و شاخص آن در زمینه ابتلا به سل ۶۷ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است. در ایران میزان ابتلا به سل در حال حاضر کمتر از ۱۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است و این درحالی است که افغانستان و پاکستان کانون اصلی سل در دنیا هستند. همچنین در حوزه تشخیص و درمان بیماری سل نیز بسیار موفق عمل کرده ایم.