پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت ، هر ساله با شروع فصل بهار و ایام تعطیل نوروز، مسافرتهای نوروزی نیز آغاز می شود و در این میان رعایت اصول بهداشتی برای در امان ماندن از بیماری یا حوادث ناگوار نقش مهمی را ایفا می کند. مسافران نوروزی برای حفظ سلامت خود و همسفرانشان به نکات بهداشتی زیر توجه نمایند:

 1. یکی از مهمترین نیازهای انسان در سفر آب شرب است ،در مسافرت حتما چند لیتر آب سالم برای آشامیدن و مصارف بهداشتی به همراه داشته باشید و اگر مجبور شدید از آب چشمه یا نهرها استفاده کنید حتما قبل ازشرب ، آب را بجوشانید .
 2. مسافران باید مواد غذایی را از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی دارای مجوز و تحت نظارت بهداشت محیط تهیه نمایند و از خرید مواد غذایی از دستفروشان یا مراکز غیر مطمئن خودداری کنند .
 3. در چمدان یا خودرو خود یک ماده شوینده بگذارید تا بتوانید پیش از غذا خوردن یا پس از استفاده از سرویس های بهداشتی دستان خود را با آن بشویید. به همراه داشتن چند دستکش یکبار مصرف نایلونی یا ژل ضدعفونی کننده دست نیز می تواند در مواردی که کمبود آب وجود دارد کارساز باشد و مشکل شستشوی دست را رفع کند.
 4. در صورتی که برای استراحت یا اسکان از چادر مسافرتی استفاده می کنید از روشن کردن تجهیزات گرم کننده با سوختهای فسیلی در درون چادر خودداری کنید زیرا علاوه بر احتمال آتش سوزی، ممکن است باعث گازگرفتگی و مرگ خاموش شود . برای گرم کردن چادر از هیترهای برقی مخصوص چادر با پوشش های ضد حریق استفاده نمایید و حتما با خود زیرانداز مناسب، پتو یا کیسه خواب داشته باشید.
 5. قبل از مسافرت تجهیزات ایمنی نظیر کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه با تجهیزات (چند عدد باند و گاز استریل ، ماده ضد عفونی کننده ، پماد سوختگی و چند قرص مسکن ساده نظیر استامینوفن) به همراه داشته باشید.
 6. عجله نکردن برای رسیدن به مقصد، مطالعه نقشه مسیر سفر و در نظر گرفتن محلهای استراحت و اسکان در پیشگیری از بروز سوانح رانندگی و مشکلات بهداشتی نقش مهمی را ایفا می کند.
 7. مشکلات خانوادگی خود را در سفر حل نکنید. پشت فرمان جای جر و بحث نیست. از سفر لذت ببرید.
 8. در سفر غر نزنید. شرایط هر چقد دشوار، برای چند روز قابل تحمل است. در چشم به هم زدنی خاطره می شود. خاطره خوب بسازید.
 9. اگر مقدور است وسایل ابتدایی پخت و پز همراه داشته باشید. در سفرهای طولانی طبخ غذا هم سالم و هم به صرفه است.
 10. کودکان را در دشت و جنگل رها نکنید. خیلی از آنها تفاوت حیوانات خطرناک عروسکی را با واقعی نمی دانند.
 11. قوطی کنسرو را در طبیعت رها نکنید. بعد از رفتن شما حیوانات سراغ آنها می آیند و دست و پوزه شان زخمی می شود. در طبیعت جز عکس یادگاری هیچ ردپایی از خود به جا نگذاریم.
 12. اگر عینکی هستید و عینک زاپاس دارید، حتما با خودتان همراه ببرید.
 13. اگر شب در چادر اقامت دارید هر گز گاز پیک نیکی را تا صبح روشن نگذارید.
 14. با سوییچ ماشین تلاش نکنید درب چیزی را باز کنید.
 15. اگر شنا بلد نیستید به آب نزنید. این باور که امکان ندارد من غرق شوم، علت غرق شدن بسیاری از افراد است.
 16. قراردادن بطری‌های آب، نوشابه یا صیفی‌هایی مانند هندوانه و خربزه داخل آب‌های روان برای خنک شدن، صحیح نیست. شاید آب روان آلوده بتواند باعث خنک شدن خوراکی‌هایتان بشود اما انتقال قطره‌های این آب بعد از باز کردن در بطری یا بریدن صیفی‌ها، می‌تواند به راحتی داخل خوراکی‌تان نفوذ کند و مقدمات انتقال آلودگی و ابتلا به بیماری را در شما به وجود بیاورد.

گردآورنده : عبدا.. عزیزی کارشناس مسئول واحد مبارزه با بیماریهای غیرواگیر