پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

سازمان جهانی بهداشت (WHO) هفتم آوریل را روز جهانی تندرستی یا روز جهانی بهداشت نام‌گذاری کرده است. شعار این سازمان برای سال ۲۰۱۹ ادامه شعار "پوشش همگانی تندرستی" در سال ۲۰۱۸ است: "سلامت برای همه در هر مکان".

هدف و رسالت روز جهانی بهداشت چیست؟

رسالت روز جهانی بهداشت بالا بردن آگاهی عموم مردم جهان، درباره موضوع خاص بهداشتی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را در رأس اولویت‌ های بهداشتی سال قرار داده است. این روز به عنوان نقطه شروع اجرای برنامه‌ های بهداشتی بلند مدتی است که می‌ بایست مدت‌ ها قبل از ۷ آوریل، فعالیت‌ های آن انجام شده و منابع آن فراهم گردد.

“سلامت برای همه: پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان”

پوشش همگانی سلامتاین مفهوم است که (Universal health coverage) همه افراد بتوانند خدمات بهداشتی کافی در هر مکان و در هر زمانی که به آن ها نیاز دارند را دریافت کنند و دریافت این خدمات باید بدون رنج سختی های مالی باشد. هیچ کس نباید بین سلامت خوب و نیازهای دیگر زندگی یکی را انتخاب کند

دست یابی کشورها به پوشش همگانی سلامت متفاوت می باشد ولی همه کشورها به روش های مختلفی به آن دست خواهند یافت و هر کشور می تواند کاری را برای پیشبرد پوشش همگانی سلامت انجام دهد.

چرا روی پوشش همگانی سلامت تمرکز شده؟

پوشش همگانی سلامت بر اساس اساسنامه سازمان جهانی بهداشت در سال 1948 تعریف شده است، که سلامتی را حق اصلی بشر می داند و تعهدیست که مطمئن شویم همه به بالاترین سطح قابل دستیابی سلامت می رسند.

با این وجود، هنوز حدود 100 میلیون نفر به دلیل پرداخت هزینه های سلامتشان به فقر مطلق دچار می شوند.

دست کم نیمی از جمعیت جهان از دسترسی کامل به خدمات اولیه سلامت محروم هستند.

سلامتی کامل به کودکان امکان یادگیری داده، به بزرگسالان امکان کسب درآمد و کمک به فرار از فقر و نداری می کند. سلامت پایه اساس توسعه اقتصادی درازمدت است.