پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 

16 – 10 مرداد ماه به عنوان هفته جهانی تغذیه با شیر مادر نامگذاری شده است ، شعار امسال هفته تغذیه با شیر مادر " سیاره ای سالم ، با حمایت از تغذیه با شیر مادر" می باشد .

لیلا فریدونی کارشناس تغذیه با شیر مادر معاونت بهداشت : تغذیه با شیر مادر زیر بنای سلامت و بقای زنان و کودکان و پایه و اساس توسعه کشور است .

افزایش تغذیه با شیر مادر می تواند به پیشگیری از سوء تغذیه کمک کند و امنیت غذایی شیر خواران و کودکان را تامین و در نتیجه به مردم و ملتها برای خروج از چرخه گرسنگی و فقر کمک کند.

شیر مادر برای شیرخواران نوپا مغذی ترین غذا و از لحاظ ایمونولوژیک بسیار مقوی است و می تواند موجب تکامل مغز شود و هیچ ماده غذایی دیگری این ویژگی را ندارد .

تغذیه با شیر مادر تکامل شناختی و ضریب هوشی کودکان را تقویت می کند و در نتیجه به طور قابل توجهی امکان تحصیلات ، مشارکت در کار و کسب درآمد را در طول عمر ارتقاء می دهند.

بی توجهی و از دست دادن این مرحله بحرانی از رشد مغز در طول دوران کودکی می تواند منجر به زیان های قابل توجه شناختی و اقتصادی شود .

با توجه به اهمیت شیر مادر در رشد جسمی و روانی کودک گمان می رود تغذیه با شیر مادر باید به عنوان یک اولویت اخلاقی مورد توجه قرار گیرد .