پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

مثال گفت : بیماری با مشکل درد زانو به من به عنوان یک متخصص در درمانگاه مراجعه کرده به گزارش وب دا ؛ دکترعلیرضا عسکری ریاست دانشگاه علوم پزشکی فسا در برنامه زنده پزشک خانواده شهری شبکه فارس در خصوص ضرورت اجرای برنامه پزشک خانواده با ذکر یک و یک کیف یا پلاستیک از انواع عکس ها ، MRIبرای چندمین بار و آزمایشهای مختلف به همراه دارد ، در صورتی که از نظر بنده بعنوان یک ارتوپد مشکل زانوی بیمار با یک عکس ساده قابل تشخیص بود و احتیاجی به این همه بررسی نبود .

وی افزود : اگر در مورد هر فرد ایرانی این اتفاق روزمره رخ بدهد شما حساب کنید که منابع اقتصادی ما به چه سمتی می رویم . ما می دانیم که در کشوری زندگی می کنیم که مشکلات خاص خودش را دارد و از نظر منابع ، محدودیم و نمی شود منابع محدود را برای تقاضاهای نامحدود قرارداد و موجب می شود که سیستم سلامت ما بدهکارتر شود .

دکتر عسکری بیان داشت : حل این معضل در برنامه پزشک خانواده دیده شد . یعنی اگر یک کسی قیمومیت درمانی افراد جامعه را عهده دار شود( در این برنامه پزشک عمومی بعنوان پزشک خانواده معرفی می شود) شاید اینقدر پرت منابع نداشته باشیم و با هدایتگری که پزشک عمومی انجام می دهد این اندازه هر مریض مستاصل نباشد .

وی با اشاره به مثال قبلی افزود : وقتی با همین مریض صحبت می کنم می بینم که برخی علایم دیابت هم دارد و از وی سوال می کنم که کسی تا بحال مشکل دیابت شما را تشخیص داده با این پاسخ مواجه می شوم که "من اصلا قند خون ندارم ".

این بیمار به یک مشکلی که از ساییدگی ممکن است جدی تر باشد مثل قندخون و دیابت دچار بوده ولی چون یک متصدی درمان نبوده این مریض سالها غافل مانده و ممکن است الان به زخم ، مشکلات کلیوی ، مشکلات قلبی و هزینه های چندبرابر و ... منجر شود و دلیل این است که کسی نبوده که بیمار را هدایت کند. پزشک خانواده واقعی این رسالت را دارد که این مشکل را در این فرد ببیند و حل کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا با اشاره به سیستم درمانی فعلی گفت : ما باید بپذیریم که سیستم درمانی ما در حال حاضر از نظر مریض دیدن ، از نظر اینکه یک رویکرد پیشگیرانه داشته باشیم نه صرفا درمانی ، بالاخره سلامت این حوزه که اقتصادش مهم است و بیمارنقش مهمی در آن دارد نشان می دهد که این سیستم فعلی ما یک سیستم بیمار در کشور است .

وی افزود : اجرای برنامه پزشک خانواده در سالهای پیش در کشورهای اروپایی ، نشان می دهد که سیستم قابل قبولی در سطح دنیاست و کشورهای مترقی بسیار سختگیرانه تر از ما این برنامه را اجرا می کنند .

دکتر عسکری بیان داشت : ضامن اینکه مردم این برنامه را از ما بپذیرند این است که ما خوب اجرا کنیم یعنی اگر قرار باشد که ما تکالیف خود را نصف و نیمه انجام دهیم ولی تکالیف را از مردم کامل بخواهیم این باعث می شود که همیشه این تناقض و تعارض در پذیرش ، ایجاد مشکل نماید . تصور من این است که مردم جامعه ما رویکرد مثبتی دارند و اگر انتقادی دارند به مسایل حاشیه طرح است .

 

طرح پزشک خانواده دیدگاه سلامت نگرانه دارد.

وی با اشاره به محاسن طرح افزود : همه می پذیرند که این طرح دیدگاه سلامت نگرانه دارد ، بهداشتی است و درمانی ، بیماریها زودتر شناخته می شوند و... اینها رویکرد مثبت است . و ما که در اجرای برنامه هستیم باید تلاش کنیم تا واقعیت طرح را به اجرا بگذاریم تا مردم هم بیشتر و بیشتر با این طرح آشتی کنند .

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا در پاسخ به این سوال که چقدر از اهداف برنامه محقق شده است گفت : تک تک افرادی که در استان فارس زندگی می کنند با این طرح عجین شده اند و طرح را می شناسند و این در پذیرش و جا افتادن یک مطلب خیلی مهم است . برخی از مردم هستند که شاید بیشتر از خیلی از مسوولان جزییات این طرح را می دانند و این را فراموش نکنیم که معرفت به این طرح و آشنایی با جزییاتش یک نقطه قوت می باشد . و این نشان می دهد که ما قدم اول را خوب برداشته و در استقرار طرح موفق بوده ایم .

دکتر علیرضا عسکری با اشاره به توانمندی های پزشکان گفت : ما تصمیم داریم به مردم این باور را بدهیم که پزشک عمومی برای بسیاری از علایم و مشکلات آنها تربیت شده ، هفت سال درس خوانده و خیلی از آنها سالها تجربه افزوده اند و این قابلیت و توانایی را دارند که بیشتر مشکلات سلامت مردم را درمان کنند و قبل از آنکه به درمان های گران قیمت منجر شود تشخیص دهند . پزشک عمومی برای این امر تربیت شده است و این تعامل باید بیشتر شکل بگیرد .

 

مردم و پزشکان بازوان اصلی برنامه پزشک خانواده

وی افزود : هیچ کس نمی تواند انکار کند که بازوی اصلی اجرای این طرح بعد از اهتمام و استقبال مردم ، به عهده پزشکان است و پزشکان عمومی هم بازوی اصلی این طرح در جامعه پزشکی می باشند و بیشترین ارتباط مردم در طرح پزشک خانواده در استان فارس ، بین بیمار و پزشک عمومی برقرار شده است .

به گفته ایشان در برنامه پزشک خانواده ، پزشک عمومی کسی است که در واقع مسوول بیمار شناخته می شود ، کسی که نه تنها بایستی مشکلات فعلی بیماری را شناسایی کند بلکه بایستی با کنکاشی که بعمل می آورد مسایل روحی، دغدغه های اجتماعی بیمار هم که مرتبط با این معضلاتش هست شناسایی کند.عمده و قاطبه پزشکان ما در این مسیر همکاری خوبی داشته اند که باید از آنها سپاسگذاری کنیم .

دکتر عسکری افزود : این یک واقعیت است که در سیستم اجرایی تلاش کردیم که تبعیض را در جامعه پزشکان عمومی برداریم و همه را به یک سطح برابر برسانیم و کسی هم نمی تواند اذعان کند که این همت در بین پزشکان عمومی منجر به فایده نشد.

از این به بعد ما هم یک انتظاراتی از پزشکان عمومی عزیز خودمان برای ایجاد این رابطه دوستانه داریم . وقتی بیمار به پزشک مراجعه می کند پزشک باید وقت بگذارد . ما از دوستان پزشک عمومی توقع داریم در آن ساعاتی که تعیین شده ، در مطبهای خودشان حاضر باشند و این تقید به حضور ، خودش یک پالس و انگیزه مثبت برای بیمار است و در پذیرش صحبت های پزشک از سوی بیمار اثرات مثبتی خواهد داشت .

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا بیان داشت : در بحث ارجاع که چالشی ترین بحثی است که در واقع مطرح می شود انتظار داریم که بیماران وقتی مراجعه می کنند پزشکان آنها را از نظر ارجاع توجیه نمایند .

وی  از پزشکان خواست که مسئله ارجاع که یک بعد فرهنگی خاص در بحث پزشک خانواده دارد وقت صرف کرده و مردم عزیزمان را توجیه کنند تا مردم هم به این باور برسند که ارجاع یک معنای هدفمند دارد .

دکترعلیرضا عسکری گفت : شرایط بیماران خاص متفاوت است اگر یک بیمار خاص مثل یک شهروند دچار یک مشکل طبی شد مثلا سرماخوردگی و به پزشک عمومیش مراجعه کرد تمام شرایطی که وجود دارد مثل تمام افراد ،در مورد این فرد هم هست . اما اگر برای خدماتی که این بیمار خاص دریافت می کند مثلا فرض کنید بیمار خاصی هست که احتیاج دارد هر از مدتی دریافت خون داشته باشد یا اینکه برنامه دارد که بایستی به متخصص خودش ارجاع داشته باشد با تمهیداتی که در ستاد اجرایی استان اندیشیده شده و با همکارهایی که با سازمانهای بیمه گر بعمل آورده ایم این مسئله حل شده است و قرار نیست که آنها برای برگ ارجاع برای مشکلات خاصشان هم پول از مریض دریافت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت : دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت از ادامه اجرای طرح در استان فارس  با یک سری تغییرات حمایت کردند . احساس ما بر این است که ما بایستی حمایت شویم اگر ما از نظر برخی از این پرداختی ها به مراکز محترم رادیولوژی ، به داروخانه ها ، پاراکلینیک ، آزمایشگاهها به روز شویم  از سازمانهای بیمه گر حمایت شود که در پرداخت شان به این مراکز قوی عمل کنند باور کنید دلیلی وجود ندارد که مراکز آزمایشگاهی ورود نکند . ما احتیاج به حمایت داریم و امیدواریم که ما بیشتر مورد عنایت وزرات بهداشت قرار گیریم .

رییس دانشگاه علوم پزشکی فسا در پاسخ به این سوال که هدف از اجرای طرح پزشک خانواده چیست گفت : در صورت اجرای درست طرح بیشترین فایده ای که مردم می برند این است که یک قیمومیت درمانی دارند . با مراجعه به آن پزشک عمومی می توانند مشکلاتشان را درمیان بگذارند و به خوبی هدایت شوند . شرط اصلی این است که این طرح به خوبی اجرا شود و همه از مردم گرفته تا پزشکان عمومی و متخصص وظایف خودشان را بدانند .

به گفته وی بحث ارجاع در سیستم پزشک خانواده یکی از عمده ترین معضلات و مشکلات مردم است چرا که مردم احساس می کنند آن رویه قبلی که آزادنه مراجعه می کردند به متخصصین و فوق تخصص یک اختلالی ایجاد شده است .

دکتر علیرضا عسکری از مردم درخواست کرد : اشتباهاتی که در سیستم رخ می دهد در اجرا به پای برنامه نگذارند و با انعکاس به سیستم های نظارتی دانشگاههای علوم پزشکی ، خود مردم ما را کمک کنند . کما که حقیقتا تا الان هم جزء این نبوده و انعکاس های مردم راهگشا بوده است .