پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

روز جهاني سل

’ سل را در طول زندگي ام متوقف كنيد

تقريباً يك سوم جمعيت جهان ( حدود 2 ميليارد نفر ) به ميكروب سل آلوده و در معرض خطر ابتلا به بيماري سل قرار دارند و هر ساله حدود 9 ميليون نفر به سل فعال مبتلا شده است و حدود 5/1 ميليون نفر در اثر اين بيماري جان مي سپارند .

بيش از 90% موارد بيماري و مرگ ناشي از سل در كشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد در اين كشورها يك فرد بزرگسال مبتلا به سل به طور متوسط 3 الي 4 ماه قادر به كار كردن نبوده و لذا 20 تا 30% در آمد سالانه خانواده وي از دست مي رود و اين در حالي است كه با مرگ چنين فردي به طور متوسط 15 سال درامد خانواده بطور يكجا از بين خواهد رفت .

آلودگي همزمان به ويروس ايدز خطر ابتلا به بيماري سل را به طور معناداري افزايش مي دهد .

مهمترين منبع عفونت يك بيمار مبتلا به سل ريوي است كه سرفه مي كند و باعث ايجاد ذرات كوچك عفوني مي شود كه در هوا منتشر شده و مدتها به صورت معلق در هوا باقي مي ماند

بيماري سل مي تواند هر عضوي از بدن را دچار كند . اين بيماري چنانچه ريه ها را درگير كند " سل ريوي "و در صورت مبتلا كردن ساير اعضاي بدن " سل خارج ريوي " ناميده مي شود . سل ريوي 80% موارد ابتلا به سل را تشكيل مي دهد و سل خارج ريوي شامل گروه هاي لنفاوي بدن ، استخوانها و مفاصل ( مخصوصاً ستون فقرات ) مجاري ادراري تناسلي ، سيستم عصبي روده ها و ديگر اعضاي بدن است .

در چه مواردي به وجود بيماري سل شك كرد ؟

شايع ترين علامت ابتلا به بيماري سل سرفه پايدار به مدت 2 هفته و بيشتر است كه معمولاٌ همراه خلط مي باشد و ممكن است با ساير علائم تنفسي نظير تنگي نفس ، درد قفسه سينه يا پشت و خلط خوني ) و يا علائم عمومي و مشترك همراه باشد

علائم عمومي و مشترك در بيماري سل عبارتند از تب ، كاهش اشتها و كاهش وزن ، بيحالي ، تعريق شبانه ، خستگي زودرس و ضعف عمومي

 اقدامات لازم در اولين برخورد با بيمار

  1. گزارش به مركز بهداشت
  2. درمان بيمار : كه دارو به صورت رايگان در اختيار بيمار قرار مي گيرد

مي توانيد آخرين اطلاعات مربوط به بيماري را از مركز بهداشت شهرستان دريافت كنيد ./غزهرا استادي كارشناس بيماريها