پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 گزارش خبرنگار وب­دا دکتر سید حسن هاشمی در مراسم روز جهانی ایدز گفت: متاسفانه باید گفت رو در روشدن با مسأله بیماری ایدز در کشور ما از پنهان کاری هایی که توسط مسئولان و رسانه ها انجام شده آسیب دیده است و ادامه این روند موجب افزایش شیوع ابتلا به این بیماری می شود.

وی افزود: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت ابتلا به ایدز در دنیا بین سال های 2005 تا 2012 به میزان 50 درصد افزایش پیدا کرده است و 2 میلیون نوجوان و جوان 10 تا 19 ساله در دنیا به این بیماری مبتلا هستند.

وی ایدز را از نظر توسعه یافتگی و تلفات و تلخی که در کام انسان ها گذاشته است به بیماری طاعون تشبیه کرد و گفت: نباید از بسترهای اجتماعی کنترل ایدز در کشور غافل بمانیم و باید توجه کنیم که تا زمانی که این تابو شکسته نشود روند صعودی شیوع آن کنترل نخواهد شد.

 

پنهان‌کاری ایدز پاک کردن صورت مسأله است

وی پنهانکاری را پاک کردن صورت مسأله دانست نه راه حل و اظهار داشت: ایدز در مجموعه های کودکان کار، حاشیه شهرها، زندان ها به صورت قارچ گونه ای در حال رشد است و چرخه انتقال از تزریق مواد مخدر به مخاطرات جنسی تغییر یافته است.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه اگر نمی توانیم همه افراد جامعه را چک کنیم باید هر طوری شده گلوگاه ها را چک کنیم، گفت: نقش گروه های مرجع در جامعه همچون نخبگان، روحانیون و استادان در آسیب شناسی وضع موجود و فرهنگسازی و اطلاع رسانی از بقیه افراد جامعه بیشتر است.

وی افزود: همه باید باور کنیم که ایدز بیماری است نه ناهنجاری و باید به بیماران احترام گذاشت و از تحقیر و انگ زدن به آنان خودداری کرد.