پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

كدام لوازم آرايشي حاوي سرب مي باشد ؟

سرب عنصري است که تقريبا و به اشتراک مواد تشکيل دهنده تمام محصولات آرايشي محسوب مي شود که ميزان آن اگر بالا باشد اثرات مخربي بر روي پوست افراد مي گذارد خیلی از بانوان طرفدار لوازم آرایشی هستند که روی پوست آنها ماندگاری طولانی تری داشته باشند که البته فروشندگان هم با توجه به این نیاز،محصولات خود را تحت عنوان، رژلب ۲۴ساعته و یا کرم پودر گریم به مشتریان عرضه می کنند. بد نیست بدانید مواد آرایشی که دارای ماندگاری  طولانی تری روی پوست هستند حاوی درصد بالایی سرب هستند زیرا این فلز تاثیر زیادی در باقی ماندن پارافین و رنگ روی پوست دارد. هر چه قدر سرب در این محصولات آرایشی بیشتر باشد ماندگاری این محصولات روی پوست هم طولانی تر خواهد بود .

بهترين راه تشخيص ميزان سرب در محصولات آرايشي هنگام خريد محصول اين است که مقدار کمي از مواد را پشت پوست يا كف دست کشيد و قطعه اي طلا  مانند انگشتر يا حلقه را، بر روي موضع به صورت دوراني  تا 2 دقيقه ماساژ دهيد در اين هنگام اگر رنگ محصول آرايشي سياه ، تيره و يا مات شد مشخص مي شود که  آن محصول آرايشي داراي سرب مي باشد هر چه مدت زمان تغيير رنگ با حلقه طلا  در اين مواد كمتر باشد ميزان سرب به کار رفته در محصول بسيار بالاتر از حد استاندارد آن است.

سرب ماده اي سمي است که مصرف آن بر اعصاب اثر مي گذارد و موجب سرطان پوست در افراد مي شود. با توجه به اينکه سرطان پوست يکي از شايع ترين سرطان هاست ، توجه به اين نکته ضروري است که اگر اين سرطان از روي پوست لب آغاز شود خيلي سريع تر از ساير قسمت هاي بدن ، به بافت ها حمله مي کند.

، زنان باردار و شيرده نبايد از اين محصولات آرايشي داراي سرب استفاده کنند ، چون سرب موجود در اين محصولات مي تواند از جفت عبور کرده و به جنين آسيب برساند . سرب ماده اي است که قابليت جذب شدن از راه پوست را دارد . اين ماده وقتي وارد بدن مي شود علائم مسموميت ايجاد مي کند و نخستين علامتش هم کم خوني شديد است.

چگونه لوازم آرایش اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

 لوازم آرایشی معتبر که مواد مصرف شده در تولید آن روی برچسبشان ذکر شده است، سرب ندارد و وزارت بهداشت نیز برای لوازم آرایشی و بهداشتی که حاوی سرب باشند،برچسب فارسی تایید شده صادر نمی کند.

هنگام خرید لوازم آرایشی قبل از پسندیدن رنگ این محصولات به دنبال تاریخ مصرف آن باشید. محصولات معتبر حتما دارای تاریخ تولید وتاریخ انقضا هستند. معمولا محصولات آرایشی وقتی بوی بدی می گیرند و دیگر آن قوام و پوشانندگی اولیه خودشان را ندارند مطمئن باشید که تاریخ مصرفشان به پایان رسیده است .

در هنگام خريد لوازم آرایشی معتبر از برچسب وزارت بهداشت و پلمپ بودن آن محصول مطمئن شوید. براساس ماده ۱۱قانون مواد خوردنی ، آشامیدنی، آرایشی وبهداشتی باید روی تمام اقلام خارجی برچسب فارسی نویسی شامل نام محصول، نام تجاری، تاریخ تولید و انقضا،شماره مجوز ورود از وزارت بهداشت و نام شرکت واردکننده درج شده باشد. دقت کنید شماره ثبت، شماره بهره برداری و بارکد به هیچ عنوان نشانه مجوز تولید بهداشتی نیست و مواد آرایشی باید دارای پروانه ساخت یا مجوز رسمی ورود از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند. بد نیست بدانید مندرجات وزارت بهداشت روی مواد وارداتی به سه شکل برچسب، مهر ( مانند درج تاریخ تولید و تاریخ انقضا) یا به صورت فارسی نویس روی برچسب اصلی ظرف است که نوع آخر، بهترین نوع ممکن برای غیرتقلبی بودن آن محصولات است

مهندس سوسن جاني زاده كارشناس بهداشت محيط

فاطمه فتحيان كاردان بهداشت محيط