پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

هفته سما (سلامت مردان ایرانی) 1تا 7 اسفند ماه با شعار سوانح وحوادث در کمین سلامت مردان  

هنگامی که موضوع سلامت به میان می ‌آید، مردان نسبت به زنان عقب می ‌مانند. گرچه میانگین طول عمر مردان در کشورهای پیشرفته به زنان نزدیک ‌تر شده است اما همچنان مردان در سنین پایین‌ تری نسبت به زنان می ‌میرند .

تحقیقات نشان داده است که: مردان ‌در طول عمرشان نسبت به زنان 10 سال زودتر در معرض بیماری‌ هایی مانند حمله قلبی و سکته مغزی قرار می‌ گیرند .

شمار خودکشی ‌های منجر به مرگ در مردان چند برابر زنان است .

تعداد بسیار بیشتری از مردان نسبت به زنان در حوادث رانندگی کشته می ‌شوند .

تفاوت ‌های زیستی ممکن است تا حدی توضیح‌ دهنده برخی از این تفاوت ‌ها باشد؛ تصور بر این است که مردان در سن پایین ‌تری نسبت به زنان به بیماری قلبی مبتلا می ‌شوند،‌ زیرا آن ها بر خلاف زنان فاقد هورمون جنسی استروژن هستند،‌ که اثر محافظتی در برابر بیماری ‌های قلبی دارد .

بررسی‌ های متعدد نشان‌ داده‌ اند که مردان نسبت به زنان با احتمال بیشتری دست به رفتارهایی می ‌زنند که برای سلامت‌ها آن ها زیانبار است :

* مردان خیلی بیشتر از زنان سیگار می ‌کشند،

* خیلی کمتر از آن ها کمربند ایمنی را در ماشین می ‌بندند،

* آن ها آزمایش ‌های معمول برای غربالگری(تشخیص زودرس بیماری ‌ها) را انجام نمی‌ دهند .

60 درصد سکته های مغزی مربوط به مردان است و 40 درصد در زنان رخ می دهد. آلودگی هوا، فشار خون و چربی خون بالا، کم تحرکی و استعمال سیگار از عوامل مهم بروز سکته است .

سرطان پروستات و سرطان مثانه از جمله شایع ترین سرطان ها درمردان است  . آزمایشات ساده غربالگری ومعاینه توسط پزشک در مردان به تشخیص زودرس ومفید بیماری کمک میکند60 تا 70 درصد سرطانها در مردان دیرهنگام شناسایی می‌شود. سرطانها از جمله سرطان پروستات هیچ علامت ویژه‌ای ندارد و مردان باید در این زمینه با چکاب های دوره‌ای به فکر سلامتی خود باشند .

فعال بودن، نشانه سلامت مردان نیست

بسیاری از مردان تصور می کنند فعال بودن نشانه سلامت است، در صورتی که چنین نیست و بیشتر مردان ایرانی به علت فرصت کم و مشغله

زیاد به سلامت خود توجه چندانی نمی کنند. تصور مردان آن است ک


سحر کرم نژاد کارشناس مسول بهداشت خانواده معاونت بهداشتی