پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

 پارکینسون

پارکینسون از جمله بیماریهای شایع مغز است بطوریکه از هر ‪ ۱۰۰نفر بالای ‪ ۶۰سال حداقل یک نفر به پارکینسون مبتلا می‌شوند.البته این بیماری گاه در افراد جوانتر هم دیده می‌شود که پنج تا ‪ ۱۰درصد بیماران را تشکیل می‌دهند .

بعد از آلزایمر، پارکینسون شایع‌ترین بیماری تحلیل رونده مغز به حساب می‌آید. یک بیماری مزمن و تدریجا پیشرونده است که در آن سلولهای ترشح‌کننده دوپامین در جسم سیاه مغز کاهش می یابند و در اثر کمبود دوپامین حرکات بدن مختل می شود

لرزش دستها و سر معمولا بیش از بقیه علایم بروز میکنند و باعث خجالت و گوشه گیری شخص میشود. کارهایی مثل تکه کردن غذا ، لباس پوشیدن ، اصلاح و استحمام وقت زیادی از بیمار می‌گیرد. سپس حرکات بیمار مثل نشستن و برخاستن از صندلی و راه رفتن او کند وسخت می‌شود و بیمار حالت قوزکرده پیدا می‌کند، صدای او نیز یکنواخت و به دلیل کاهش حرکات عضلات صورت چهره اش مانند ماسک بی احساس میگردد .

سرعت پیشرفت بیماری در همه یکسان نیست و از فردی به فرد دیگر میتواند متفاوت باشد .

چهار علامت و شکایت اصلی این بیماری به شرح زیر است :

لرزش دست ( و گاهی پا) که ابتدا فقط در حالت استراحت است ولی با پیشرفت بیماری در فعالیت هم وجود دارد .

کند شدن حرکات که برادی کینزیا نامیده میشود. کلیه حرکات بدن آرام شده و معمولا با دامنه کم و سرعت کمتر انجام میگیرد. مثلا بلند شدن و راه افتادن زمان زیادی طول میکشد. بیمار به آهستگی و با حداقل چرخش سرش را به طرف مخاطب یا یک صدا برمی گرداند .

 خشک و سفت شدن دست و پا یا بدن و به اصطلاح یک حالت جمود در بدن پیدا میشود. اگر بخواهید آرنج بیمار را خم کنید با یک مقاومت غیرارادی روبرو میشوید. خم شدن مچ دست نیز با نرمی انجام نمیشود و مانند چرخ دنده مرحله به مرحله خم خواهد شد. به این علامت نیز از نظر علمی رژیدیتی می گویند .

 علامت چهارم اختلال در تعادل است بطوریکه با احتیاط و کمک گرفتن ممکن است راه برود و حتی گاهی زمین بخورد .

البته هر چهار علاتمت ممکن است وجود نداشته باشد ولی در صورتیکه دو یا بیشتر از این علایم در بیمار دیده شود، تشخیص پارکینسن داده می شود مگر اینکه علایم همزمان دیگری وجود داشته باشند و بیماری دیگری مطرح شود. معمولا ً علایم پارکینسون ابتدا از یک سمت بدن شروع می شوند و با گذشت زمان سمت دیگر را هم مبتلا می کند .

علایم چنان تدریجی و موذیانه شروع میشوند که بیمار مدتها به پزشک مراجعه نمی کند. سعی میکند لرزش خود را با اعمال اراده کمتر کند و با تکیه دادن یا گذاشتن در جیب خود پنهان سازد. لرزش را به ضعف، ناراحتی اعصاب یا پیرشدن ربط میدهد .

نحوه تشخیص پارکینسون

متاسفانه تاکنون تست خون یا بررسی های آزمایشگاهی دیگری برای تشخیص این بیماری کشف نشده است. گاهی ام آر آی یا اسکن مغز برای اطمینان از عدم وجود بیماری های دیگر توصیه می شود ولی نکته اختصاصی در این تصاویر برای تشخیص پارکینسون وجود ندارد و از روی آنها نمیشود گفت که پارکینسون را نشان می دهند. تشخیص بیماری با معاینه و بررسی شکایات بیمار و گاهی گذشت زمان صورت میگیرد. بررسی های آزمایشگاهی نیز برای رد سایر اختلالات  درخواست میشوند نه تشخیص پارکینسون .

درمان

هدف از درمان برای بیماران از بین بردن علایم نیست بلکه تحت کنترل درآوردن  علایم و عوارض بیماری است. این امر می تواند به بیمار کمک کند تا کارهای شخصی خود را مستقل انجام دهد و کنترل مناسبی برای این بیماری مزمن بوجود آید. به عبارت دیگر این بیماری از بین نخواهد رفت ولی کنترل عوارض آن می تواند تا حد زیادی جلوی ناتوان کردن و از کار افتادگی زودهنگام را بگیرد .

تجارب طولانی نشان میدهند که پیشگویی و تخمین سرعت پیشرفت بیماری در یک بیمار مشخص غیر ممکن است در حقیقت سرعت پیشرفت و محدودیت های جسمی و روحی در بیماران مختلف متفاوت است. البته حرفهای کلی بر اساس آمار وجود دارند ولی درمورد یک بیمار نمیتوان براساس آمار قضاوت و با قطعیت پیشگویی نمود .

وقتی محدودیتهای جسمی پارکینسون به حدی برسد که کارهای روزمره سخت شوند، درمان علایم پارکینسون آغاز می شود .

تا کنون درمان قطعی برای پارکینسون پیدا نشده اما تنوعی از داروها به منظور تخفیف علائن مورد استفاده قرار می گیرند .

این بیماری طول عمر را چندان کاهش نمی دهد. البته برخی عوارض بیماری میتوانند زندگی فرد را تهدید کنند اما چنانچه این عوارض به موقع تشخیص ودرمان شوند مشکلی برای حیات فرد بوجود نخواهد آمد. تحقیقات علمی یافتن علل و درمان این بیماری ادامه دارد و امید می رود که درمان های موثر و در نهایت علاج بخش برای آن ارایه شوند .

به هر حال چون علت اصلی بیماری کاهش تولید دوپامین در مغز است، اساس درمان دادن دوپامین به بیمار است همانند یک دیابتی وابسته به انسولین. البته دوپامینی که به بیمار داده میشود باید از طریق گوارشی جذب شود و وارد خون گردد و سپس به مغز برسد و بدیهی است که عوارضی را در قسمتهای مختلف بدن نشان خواهد داد .

متاسفانه درمان با دوپامین بویژه پس از چند سال عوارضی را نشان خواهد داد که برای بیمار آزارنده هستند. روی این اصل لازم است در شروع درمان با دوپامین با بیمار صحبت کرد و درصورتیکه هنوز علایم بیماری شدت ندارند و جزیی هستند مثلا فقط لرزش مختصری وجود دارد، در تجویز دوپامین عجله نکرد .

غیر از درمان دارویی روش جراحی هم برای پارکینسون وجود دارد که بهترین آنها گذاشتن الکترودهای تحریک کننده در مغز و محلی است که دوپامین اثر میکند. این عمل در مراکز تخصصی انجام گرفته و هزینه بالایی دارد. در ایران نیز این عمل به میزان کمتری در مقایسه با کشورهای پیشرفته انجام میشود و سختی تامین هزینه دستگاه و جراحی و عدم تجهیز مراکز مخصوص این کار از علل مهم آن است .  

اصول کلی مراقبت از این بیماران عبارت است از :
امیدواری و اطمینان دادن به بیماران و درمان بیماری های همراه ، نظیر افسردگی ، روان درمانی یا مشاوره برای کمک به کاهش افسردگی،  کار درمانی و گاهی  گفتار درمانی و ورزش اساس مراقبتها است .
موارد زیر برای این بیماران توصیه می شود :
ـ از حمام گرم و ماساژ مکرر برای پیشگیری از سفتی عضلانی استفاده کنید .
ـ اصلاح را با ریش تراش برقی انجام دهید .
ـ استفاده از کفش های بدون بند، نظیر کفش های راحتی ، کفش های زیپ دار یا کفش های چسبی نیز توصیه می شود .
ـ محیط منزل را طوری طراحی کنید که از افتادن و آسیب دیدگی جلوگیری شود .
ـ محدودیت های تدریجی بیماری ممکن است باعث عاجز شدن بیمار شود. برای یافتن راه هایی به منظور حفظ عملکرد و کارایی ، از مشاوره تخصصی و اعضای خانواده کمک بگیرید .

فعالیت های بدنی
در حد امکان به فعالیت های خود ادامه دهید. راه پیمایی به هر میزان که بتوانید، حرکات درازنشست و نشستن و برخاستن را چندین بار در روز تکرار کنید. شنا و استفاده از سونا و ماساژ نیز مناسب است. در مراحل پیشرفته تر ممکن است کنارگذاشتن رانندگی ضرورت یابد. اختلاف زیادی بین توانایی جسمی بیماران دچار این بیماری وجود دارد. محدودیت فعالیت تنها در بیماران دچار سفتی عضلانی وجود دارد .
رژیم غذایی
رژیم خاصی نیاز نیست ، در موارد وجود اختلال بلع ممکن است مصرف غذاهای نرم لازم باشد. برای پیشگیری از یبوست به رژیم غذایی خود فیبر غذایی یا مواد حجم افزا(نظیر میوه و سبزیجات) اضافه کنید .
ویتامین E ممکن است موجب کاهش علا‌ئم بیماری پارکینسون شود .

نقش وراثت و ژنتیک در پارکینسون

در حدود ده درصد افراد مبتلا به پارکینسون دارای یک خویشاوند مبتلا به پارکینسون هستند. در افرادی که دارای یک خویشاوند درجه اول مبتلا به پارکینسون مانند پدر و مادر یا خواهر و برادر مبتلا هستند، احتمال ابتلا به پارکینسون حدود دو برابر جمعیت عادی است. این به این معنی است که اگر والدین شما مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، احتمال ایجاد این بیماری در شما فقط کمی بالاتر از سایرین است .

 

محمدی فر کارشناس واحد بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی .