پورتال معاونت بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی فسا

tech

اخبار

آرشیو اخبار

آقای حسین محمدیفر کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر در خصوص نقش امید و کاهش استرس در بیماران سرطانی گفت : بر اساس تحقیقات انجام شده بیمارانی که روش های برخورد با سرطان را می آموزند با مسائل و مشکلات زندگی به نحو مؤثری برخورد می کنند و کاهش استرس نقش اثرگذاری در بهبود سرطان آنها دارد .

بیشتر افراد پس از آگاهی از سرطان خود دچار یاس و ناامیدی می شوند . بر اساس تحقیقات انجام شده نزدیک به 40 درصد افراد مبتلا به سرطان دچار فشارهای عصبی و اختلالات روحی می شوند که در این میان نقش اعضاء خانواده و روانشناسان
می تواند اهمیت داشته باشد . بیماری سرطان نه تنها بر فرد بلکه بر دیگر اعضاء خانواده تأثیر می گذارد و اگر افراد خانواده اطلاعات کافی در مورد بیماری نداشته باشند و نتوانند نقش حمایت گری خود را به نحو احسن انجام دهند مشکلات بیشتر و بیشتر می شوند .

این بیماران در حین درمان با رادیوتراپی و شیمی درمانی و ...احتیاج به درمان شناختی در خصوص کنترل اضطراب و ... دارند .

پس افراد خانواده و اطرافیان فرد ، همچنین روانشناسان نقش مؤثری در ایجاد تصویر آینده روشن در بیماران ایفا می کنند . سرعت بهبودی در افراد  امیدوار خیلی بیشتر از افراد نا امید است . اشخاص امیدوار در مقابله با بیماری همیشه یک قدم جلوتر از افراد نا امیدند .